У Швейцарії проходить український Глобальний саміт миру. На зустрічі представлені делегації з усіх частин світу та континентів. Свою участь у заході підтвердили 92 країни та 8 міжнародних організацій.
16 червня 10:23
Володимир Зеленський нагородив аргентинського президента Хав’єра Мілея орденом Свободи. «Обговорили подальші кроки з імплементації окремих пунктів Формули миру. Дякую за нещодавнє приєднання Аргентини до Міжнародної коаліції за повернення українських дітей. Розглянули також питання двосторонньої співпраці, зокрема у сфері торгівлі», – зазначив український президент.
Після першого засідання Саміту Зеленський обговорив із президентом Кенії Вільямом Руто питання продовольчої безпеки та проєкти у сфері експорту сільськогосподарської продукції. Також розглянули можливу участь Кенії у створенні хабів для українського зерна в портах Африки.
Близько 22:00 завершився перший день Глобального саміту миру спільним фото учасників зустрічі. Під час фотографування литовський президент Гітанас Науседа вигукнув: «Слава Україні!»
«Героям слава!» – відповіли йому.
Президент Франції Емманюель Макрон: «росія вирішила діяти як ревізіоніст, що використовує силу. Нам потрібно уникнути поновлення війни будь-де, де хтось захоче переглянути кордони, апелюючи до того, де колись були кордони в XIX чи XVII столітті. Уявімо всі за цим столом, щоб тоді сталося? Але це те, що вони (росіяни) зараз роблять. У такому контексті це є глобальним питанням».
21:02
Президент Фінляндії Александр Стубб: «Це дуже хороший тиждень для миру. Тому що є цей саміт, пройшов саміт Великої сімки, почалися переговори з Україною цього тижня стосовно підтримки, яку наші союзники по НАТО передають Україні. Україна починає цей процес до миру з позиції сили. Набагато сильнішої, ніж три тижні тому. І тим більше три місяці тому.
Нам потрібно продовжити цей саміт надалі. Мир – це дуже рідко фінальний стан. Це завжди процес.
Те, що починають люди – люди також можуть і завершити».
Президентка Молдови Мая Санду: «Хтось тут, на цьому саміті, вірить у те, що якщо відмовитися від частини своєї території, то це призведе до миру?
Український мир – це мир і Молдови. У світі, який взаємопов’язаний, мир не може бути лише в одних кордонах. У нас спільне майбутнє».
Президент Польщі Анджей Дуда: «Кремль намагається зробити українців рабами, відібрати їхні ресурси, знищити їхню культуру та позбавити українців вільно обирати свій шлях до розвитку. У частині світу, яку представляю я, росію часто називають тюрмою народів
Дорога до досягнення тривалого миру буде довгою та сповненою викликів. Я подіваюся, що прогрес, який буде досягнутий нами у найменш контроверсійних сферах, дозволить нам далі тиснути на Кремль, щоб він зупинив свою агресію і вивів війська з України».
20:50
Голова Європейської ради Шарль Мішель: «Народ України має право захищати своїх дітей, свої домівки. Ця війна є нападом на ідеї Європи, на безпеку Європи, вона намагається нас повернути до темного минулого, світу ядерної конфронтації, продовольчої небезпеки з економічними наслідками.
Мир вимагає діалогу. Майбутній діалог з росією має спиратися на міжнародне право та статут ООН. І Україна має визначати те, коли це може бути можливим».
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі: «Україна бореться за свободу і територіальну цілісність своєї країни, але також за безпеку всієї Європи й навіть більше – за цінності демократії, за відновлення принципу верховенства права. Грузія має також цей досвід. До Бучі була Абхазія. До війни в Україні, була війна в Грузії».
20:00
Прем'єр Іспанії Педро Санчес: «Іспанія й надалі буде підтримувати Україну. Одна сторона тут агресор – це путін, інша сторона це жертва – український народ. Треба підтримувати принцип мирного співіснування між країнами. Жодна країна не може вторгнутися в іншу країну, жодна країна не може міняти кордони силою.
Якщо допустити анексію, на цьому все не зупиниться. І нам треба вибудувати цей консенсус із залученням всіх акторів, включаючи росію, щоб Україна отримала той мир на який заслуговує».
19:45
Британський прем'єр Ріші Сунак: «росія обрала ведення війни проти України. путін не має зацікавленості у справедливому мирі, він запустив скоординовану дипломатичну кампанію проти саміту й наказував державам утриматися проти участі. Шлях до повного припинення вогню показати, що ми завжди будемо захищати права всіх народів на самовизначення. На цьому саміті ми маємо почати цей шлях. Послати сильний меседж від міжнародної спільноти до росії та інших, що ми хочемо завершити страждання, хочемо побачити кінець цієї війни».
19:35
Канцлер ФРН Олаф Шольц : «Мир це більше ніж відсутність війни. Негайне припинення вогню без серйозних перемовин просто легітимізує захоплення росією землі. І воно приведе до нового замороженого конфлікту».
19:25
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн: «Світ має задуматися чи це правильно що більша країна може напасти на сусідню й забрати територію. Відповідь – ні. Замороження конфлікту, коли іноземні війська окуповують Україну не є відповіддю. Це рецепт для подальших агресивних війн. Натомість нам потрібно підтримати справедливий і тривалий мир, який відновить суверенітет та територіальну цілісність, непорушність кордонів. Суверенітет всіх держав – саме це на кону».
Віцепрезидентка Сполучених Штатів Камала Гарріс: «Якщо змиритися з тим, що агресор здійснює напад на сусідню країну, то це дозволить іншим агресорам повторювати такі дії, і це стане загрозою для всіх країн.
Кінець цієї війни не може бути вирішений без України. Вчора путін висловив свої пропозиції – але, чесно кажучи, він не говорить про перемовини, він говорить про капітуляцію.
США підтримують Україну не з милості, а тому, що це відповідає нашим стратегічним принципам. Місія Сполучених Штатів – підтримати міжнародне право й міжнародний правопорядок. І це має бути пріоритетом для нас всіх».
19:10
Володимир Зеленський під час відкриття Глобального саміту миру: «Коли ми справедливо та чесно завершимо цю війну для України, на основі міжнародного права, тоді кожна держава у світі може розраховувати на таку ж справедливість і чесність, на таку ж ефективність статуту ООН стосовно своїх прав».
«путін має перейти від мови ультиматумів до мови світової більшості, яка бажає миру».
«Коли план дій буде на столі погоджений всіма та прозорий для народів, тоді його буде прокомуніковано з представниками росії для того, щоб на другому Саміті миру ми могли зафіксувати реальний кінець війни».
19:05
Президентка Швейцарії Віола Амгерд під час відкриття Глобального саміту миру: «Пошук шляху до миру вимагає зусиль з усіх боків. Мирний процес без росії немислимий. Ми можемо допомогти прокласти шлях переговорів з рф».
17:37
Розпочалася офіційна церемонія зустрічі учасників Саміту спільно з Президенткою Швейцарської Конфедерації Віолою Амхерд.
17:25
Зеленський обговорив із Президенткою Грузії Саломе Зурабішвілі питання двосторонньої співпраці та безпекові виклики для обох країн. «Я впевнений, що настане той день, коли Україна та Грузія будуть у Євросоюзі – разом і назавжди», – заявив український президент.
17:10
Президент України провів зустріч із Президентом Чилі Габріелем Боричем. «Обговорили очікування від Глобального саміту миру та подальші кроки з реалізації Формули миру, зокрема зустрічі щодо окремих пунктів Формули миру», – зазначив Зеленський.
16:50
Володимир Зеленський зустрівся з віцепрезиденткою США Камалою Гарріс. Вона заявила, що США нададуть більше ніж $1,5 млрд гуманітарні та енергетичні потреби. $800 млн спрямують на відновлення енергетики, по $300 млн – на гуманітарні потреби та допомогу цивільним службам
14:48
Керівник Офісу Президента Україні Андрій Єрмак повідомив, що Україна може представити «Формулу миру» росії на другому Глобальному саміті миру.
«Коли цей план буде готовий, ми шукатимемо можливість показати цей план представникам росії. Ми думаємо, що це може статися на другому мирному саміті», – розповів Єрмак.
14:42
Президенти України та Швейцарії Володимир Зеленський і Віола Амгерд виступили із вступними промовами на Глобальному саміті миру.
«Ми хочемо надихнути процес до всеосяжного справедливого й тривалого миру для України», – заявила Амгерд.
Президент уже прибув до Бюргенштоку, де два дні проходитиме саміт. Про це повідомила кореспондентка «Суспільного». Володимир Зеленський провів двосторонню зустріч із президенткою Швейцарії Віолою Амгерд. Надалі у глави української держави заплановані зустрічі з віцепрезиденткою США Камалою Гарріс і президентом Чилі Габрієлем Боричем.
братимуть участь у Саміті миру. 57 країн будуть представлені на рівні президентів і голів урядів, 29 країн – на рівні глав МЗС, ще шість країн – на рівні послів.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Швейцарія опублікувала список представників країн, які