Сербія “тихцем” постачає зброю союзникам України, а що вони роблять з нею далі — Вучича не обходить

Захід від початку прагнув не допустити зближення Сербії з росією, і ключову роль відіграв у цьому американський посол

фото DR

Сербія з 2022 року експортувала до західних країн артилерійських снарядів на 800 млн євро і “тихо” нарощує ці поставки, пише Financial Times, додаючи, що президенту країни Александру Вучичу про це відомо.

Сербія не раз публічно засуджувала російське вторгнення в Україну, але відмовилася приєднуватися до західних санкцій.

Іноді висловлювання сербських політиків сприймаються як проросійські; крім того, у сербському суспільстві до росії багато хто ставиться із симпатією, а до Заходу – як мінімум насторожено.

Безпосередньо Сербія жодних озброєнь ні в росію, ні в Україну не постачала. Однак, як пише Financial Times, вона постачала і продовжує постачати артилерійські снаряди до західних країн, які активно підтримують Україну і не робили секрету з того, що готові закуповувати для неї боєприпаси у третіх країнах (зберігаючи в таємниці лише назви цих країн).

Президент Вучич у коментарі виданню зазначив, що оцінка у 800 млн євро загалом близька до реальності. Він уточнив, що це не за один рік, «але може бути за два чи три роки».

«Це частина нашого економічного пожвавлення і для нас це важливо. Так, ми експортуємо свої боєприпаси. Ми не можемо експортувати до України чи росії, але у нас багато контактів з американцями, іспанцями, чехами та іншими. Що вони з цим, зрештою, роблять, – це їхня справа», – наводить слова Вучича газета.

«Навіть якщо я знаю [де опиняться боєприпаси], це не моя справа. Моя справа – забезпечити, щоб ми розпоряджалися боєприпасами легально, щоб ми їх продавали. Я мушу дбати про свій народ, от і все. Це все що я можу сказати. У нас є друзі у Києві та москві. Це наші слов'янські брати», – додав Вучич.

Financial Times також цитує анонімного західного дипломата про те, що Захід від початку прагнув не допустити зближення Сербії з росією, і ключову роль, за його словами, відіграв у цьому американський посол Крістофер Хілл, який прибув до Белграда через місяць після початку російського вторгнення.

«Всі очікували, що Хілл буде сваритися з Вучичем, але його єдиною метою було дистанціювати Белград від Москви. Він досяг успіху. Вучич уже роками не зустрічався з путіним і навіть не дзвонив. І, звичайно, є ще й збройові поставки, які надаються Україні», – цитує FT свого співрозмовника.

Бекграунд. Між тим у квітні 2023 року із витоку секретних документів Пентагону стало відомо, що Белград погодився поставити зброю Україні або вже відправив її, писало агентство Reuters. Вучич заперечував цю інформацію.

Нагадаємо, в травні ц.р. повідомлялося, що Сербія відправить посла в Україну вперше після російського вторгнення.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS