Прибуток російської вугільної галузі обвалився в 15 разів – статистика

Відрізані санкціями від західних ринків російські вугільні компанії стрімко втрачають покупців й у країнах, які Кремль називає «дружніми»

фото Shutterstock

Російська вугільна галузь стрімко наближається до важкої кризи. Як повідомив Росстат, у січні – квітні сальдований прибуток у секторі «видобування вугілля» впав на 93%, або майже в 15 разів.

Джерело. Про це пише The Moscow Times.

Менше половини компаній галузі завершили у плюсі перші чотири місяці 2024 року, хоча рік тому таких було дві третини, а їхній сумарний фінансовий результат скоротився втричі – до 72 млрд рублів.

Кожна друга компанія, згідно з офіційною статистикою, стала збитковою (52,4%). У результаті сальдований прибуток вугільників за січень – квітень становив лише 14,3 млрд рублів – майже на 200 млрд менше, ніж за той самий період роком раніше.

Відрізані санкціями від західних ринків вугільні компанії стрімко втрачають покупців у країнах, які Кремль називає «дружніми».

За підсумками І кварталу експорт російського вугілля просів на 13%, а в березні спад сягав 17%, підрахували експерти Центру цінових індексів (ЦЦІ) Газпромбанку.

Ціни на російське вугілля обвалилися до 3-річного мінімуму: $95 за тонну в портах Далекого Сходу (-6% з початку року), $72 за тонну в Тамані (-13% з початку року) і лише $61 у портах Балтійського моря (-14%).

Індія, на яку припадає приблизно третина російського вугільного експорту, за березень – травень скоротила закупівлі на 22%, до 6,76 млн тонн, згідно з підрахунками консалтингової компанії Bigmint. Також впав експорт до Туреччини, Південної Кореї та Японії, зазначали експерти ЦЦІ.

Проблем вугільним компаніям додав Китай: найбільший покупець російської сировини ввів імпортне мито на вугілля, яке не поширюється на інших постачальників – Індонезію та Австралію, що входять зону вільної торгівлі з КНР.

У той час як доходи вугільників падають, витрати лише зростають. Собівартість вугілля зросла на 30%, оскільки збільшилися витрати на імпортне обладнання, тарифи на залізничні перевезення, вартість оренди вагонів, перевалки в портах, фрахту та страховки морських суден.

Бекграунд. Нагадаємо: у травні Австралія відмовилася надати Україні 80 тис. тонн вугілля для подолання енергетичної кризи. В уряді країни зазначили, що надають достатньо військової допомоги, а вугілля є і в інших країн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS