Німеччина та Польща домовилися активізувати оборонну співпрацю для стримування російської загрози у Європі. Країни посилять присутність НАТО на східному фланзі та координацію допомоги Україні.
Відповідні заяви зробили канцлер ФРН Олаф Шольц та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск на зустрічі у Варшаві. Політики провели перші з 2018 року міжурядові переговори.
Обидва лідери також заявили, що поглиблюватимуть співпрацю для надання військової допомоги Україні, у тому числі у ремонті та обслуговуванні танків «Леопард-2».
Канцлер Німеччини вирушив з візитом до Польщі разом із міністрами вперше за шість років. Сам Шольц був у Варшаві востаннє 2021 року.
«Ми маємо розширити транспортні шляхи між Польщею та Німеччиною, що важливо і для військових», – заявив Олаф Шольц.
Канцлер додав, що вважає безпеку двох країн «неподільною» і закликав ще сильніше поглибити партнерство між Варшавою та Берліном.
«Ми хочемо, щоб голос Польщі звучав у Європі голосно, тому що безпека наших країн нерозривно пов'язана», – написав канцлер у своєму акаунті в Твіттері (Х), подякувавши Туску за «конструктивні урядові консультації».
Польський прем'єр у свою чергу заявив, що Німеччина стане «лідером у питаннях безпеки Європи». Крім того, він нагадав, що його країна «витрачає величезні гроші на озброєння», тому він би хотів, щоб зусилля Варшави у цій сфері «були добре скоординовані із зусиллями інших країн».
Відносини між країнами були напруженими під час перебування при владі у Польщі консервативної партії «Право і справедливість». Минулого року пост прем'єр-міністра Польщі обійняв Дональд Туск, а до влади прийшла проєвропейська коаліція.
Видання Politico перед зустріччю Шольца та Туска писало, що Берлін погодиться виплатити компенсації жертвам нацистських злочинів часів Другої світової війни. Але під час зустрічі у Варшаві Шольц цього не запропонував Польщі, зазначивши, що Німеччина намагатиметься надати підтримку постраждалим.
Крім того, ухвалено рішення збудувати в Берліні польсько-німецький дім та створити меморіал польським жертвам окупації Німеччиною.
Туск зауважив, що виплата репарацій не заповнить втрати Другої світової війни, але це не повинно бути приводом для дипломатичних воєн.