Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна веде переговори про постачання через свою територію до Євросоюзу природного газу з Азербайджану після закінчення транзитного договору з «Газпромом».
Джерело. Про це він сказав в інтерв'ю Bloomberg.
Деякі європейські держави все ще отримувати російський газ по трубопроводу, який перетинає Україну. Транзитний договір між «Нафтогазом» та «Газпромом» закінчується наприкінці 2024 року, і українська сторона зараз не планує його продовжувати.
«Наразі розглядаються альтернативні кроки, як ми можемо використати трубопровід з іншим постачальником газу, іншою країною. Переговори ведуться», – сказав Зеленський.
Київ не хоче продовжувати газовий контракт із москвою, додав президент: «Ми не хочемо, щоб вони заробляли тут гроші».
Після підриву «Північних потоків» та припинення прокачування через газопровід Ямал – Європа транзитна гілка через Україну залишилася єдиним прямим маршрутом для постачання газу з росії до Центральної Європи.
Відмова української сторони від продовження угоди з “Газпромом” означає, що територія України буде недоступна для прокачування російського газу з 1 січня 2025 року.
У червні стало відомо, що Євросоюз запропонував Україні зберегти транзит газу територією країни після закінчення контракту з рф.
Згідно з одним із варіантів, європейські компанії купуватимуть газ у Азербайджану і закачуватимуть його в трубопроводи, які йдуть через Україну до Європи.
За даними джерел Bloomberg, ця ідея «набирає обертів», оскільки Київ зацікавлений у такому рішенні: у 2021 році дохід від транзиту газу приніс Україні близько $1 млрд.
Водночас у ЄС побоюються, що у разі відмови від транзиту російського газу газотранспортна система (ГТС) України стане військовою ціллю для росії і швидко стане непридатною, а це вимагатиме великих витрат на її відновлення.
Наразі переговори знаходяться на ранній стадії, а ухвалення рішення очікується до кінця року. В обговоренні питання бере участь німецька Uniper, кажуть джерела Bloomberg.
Бекграунд. Нагадаємо, Uniper ухвалила рішення розірвати довгострокові контракти на постачання російського газу й у такий спосіб нарешті юридично припинила довгострокові відносини з «Газпром експорт». Це рішення стало можливим після того, як 7 червня арбітражний трибунал присудив Uniper право розірвати контракти та стягнути з «Газпром експорту» понад 13 млрд євро компенсації за обсяги газу, не поставлені російською компанією із 2022 року.