На забезпечення укриттями учасників освітнього процесу у 2023 році виділили 1,5 млрд грн. За рік майже всі кошти було розподілено між проєктами, однак лише 62% цих проєктів було виконано вчасно, при цьому кількість місць в укриттях збільшилася на 22,8 тис., тоді як планувалося забезпечити укриттями понад 93 тис. осіб.
Про це свідчать результати аудиту Рахункової палати на тему «Цивільний захист у комунальних закладах загальної середньої освіти».
Зазначається, що в межах реалізованих проєктів з облаштування укриттів розпорядниками коштів було використано неефективно 210,4 млн грн, з порушенням законодавства – 65,5 млн грн, з них заподіяно збитків – 1,3 млн грн, а нецільове використання становило 1,5 млн грн.
«У межах цього аудиту Рахункова палата, зокрема, запитувала інформацію у місцевої влади та провела онлайн-тестування 3103 закладів освіти й перевірила безпосередньо 88 шкіл Вінницької, Дніпропетровської, Закарпатської, Львівської, Одеської, Полтавської, Харківської, Хмельницької, Київської областей та Києва», – йдеться в повідомленні.
За результатами аудиту, Міністерство освіти і науки не володіло інформацією щодо кількості шкіл, які на початок 2023 року потребували облаштування безпечних умов. Зокрема, згідно з наданою Рахунковій палаті обласними та Київською міською військовими адміністраціями інформацією, на початок 2023 року 8117 шкіл мали власні укриття (на 2,3 млн учнів і працівників), 3128 шкіл не мали власних укриттів (на 926,5 тис.), а 946 шкіл мали непридатні укриття (на 227,9 тис.).
Наголошується, що, попри нагальну потребу в облаштуванні надійних укриттів, з виділеної державою у 2023 році субвенції приблизно 399 млн грн було повернуто в бюджет, а станом на січень 2024 року більш як 1,13 млн учасників освітнього процесу все ще не були забезпечені укриттями (33,3% від загальної кількості).
Аудитори РП також встановили, що серед закладів загальної середньої освіти:
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Рахункова палата перевірить доцільність використання бюджетних коштів Мінекономіки. Йдеться про використання бюджетних коштів на військові інженерно-технічні й фортифікаційні споруди, а також аудит сфери грального бізнесу. Як зазначила голова Рахункової палати Ольга Піщанська, таке рішення пояснюється необхідністю замінити окремі аудити на більш безпеково, соціально та економічно значущі контрольні заходи.