Щонайменше 12 російських бізнесменів одержали понад 1 трлн рублів ($11,3 млрд) як дивіденди за 2023 рік та І квартал цього року.
Про це повідомляє Bloomberg.
Багато хто зі згаданих магнатів тісно пов'язаний із владіміром путіним, а лише деякі потрапили під санкції через війну, яка триває вже третій рік.
Вагіт Алекперов, ключовий акціонер і колишній президент нафтового гіганта ПАТ «Лукойл», очолив список із дивідендами в розмірі приблизно 186 млрд рублів. Він перебуває під санкціями Великої Британії та Австралії, але досі уникав санкцій США та Євросоюзу.
Мільярдери Олексій Мордашов із ПАТ «Сєвєрсталь» і Володимир Лісін з ПАТ «Новолипецький металургійний комбінат» виявилися наступними зі 148 млрд рублів і 121 млрд рублів дивідендного доходу відповідно. Мордашов перебуває під санкціями США, Великої Британії та ЄС, тоді як Лісін не перебуває під серйозними обмеженнями.
Водночас мільярдери зіткнулися з проблемою, куди інвестувати свої дивіденди після того, як санкції змусили багатьох звернутися до внутрішнього ринку. У травні приватні інвестори вклали на Московській біржі 116,3 млрд рублів, що є рекордним місячним показником у 2024 році. Інвестиції в російську промисловість зросли на 14,5% у річному обрахунку в І кварталі, до рекордних майже 6 трлн рублі. Проте і внутрішні можливості росії обмежені.
У червні США запровадили санкції щодо Московської біржі та змусили її припинити торгівлю доларами і євро.
Бекграунд. США та їхні союзники ввели масштабні санкції проти росії у відповідь на вторгнення у лютому 2022 року, що спонукало багато компаній зупинити виплату дивідендів на тлі невизначеності щодо потенційного економічного краху. Ці побоювання не підтвердилися, оскільки економіка росії поступово адаптувалася до нових умов, а експортери знайшли альтернативні ринки.
Після спаду на рік після початку вторгнення економіка росії різко відновилася, оскільки уряд вклав величезні кошти у розширення оборонної промисловості. Валовий внутрішній продукт зріс на 5,4% у першому кварталі, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Багато експортерів сировинних товарів відновили виплату дивідендів після реструктуризації свого бізнесу й перенаправлення продажів на ринки Китаю, Індії та інших країн Глобального Півдня, які не запровадили санкції через війну в Україні.
Багато державних корпорацій, таких, як ПАТ «Газпром нафта» і найбільший російський банк ПАТ «Сбербанк», ніколи не припиняли виплачувати дивіденди, отримуючи рекордний прибуток під час війни. Минулого місяця акціонери Сбербанку затвердили рекордні 752 млрд рублів дивідендів за 2023 рік.
Проте економіка росії може зіткнутися зі значними проблемами у другій половині року та у 2025 році, що може спонукати уряд підвищити податки, вважає Кріс Уіфер, генеральний директор Macro-Advisory Ltd. За його словами, компанії стикаються з дедалі більшими труднощами з платежами, що може призвести до дефіциту промислових комплектуючих і споживчих товарів.