51 лауреат Нобелівської премії напередодні відкриття літніх Олімпійських ігор у Парижі у відкритому листі закликали припинити збройні конфлікти, що вирують у світі – у тому числі війни в Україні та в секторі Газа.
Текст листа, адресованого до воюючих сторін, папи римського Франциска, єпископа Константинопольського патріархату Варфоломія, Далай Лами XIV, представників ісламу та іудаїзму, ООН, Європарламенту та Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАСЕ), публікує французька газета Le Monde у суботу, 13 липня.
«Локальні війни перестали бути локальними. І вперше за останні десятиліття кривава війна – між росією та Україною – розриває на частини європейський континент, – наголошують нобелівські лауреати. – Наслідки цього затяжного конфлікту, який триває вже третій рік, позначаються на низці країн: він призводить до загострення голоду в Африці, до міграційної кризи в Європі та, з кожним бомбардуванням, до потрапляння токсичних речовин у воду, продукти харчування та молоко, які вживатимуть люди на шести континентах. Крім того, до кінця року, вперше з часів Другої світової війни, кількість убитих та поранених у Центральній Європі перевищить мільйон людей”.
У листі зазначено також, що на тлі війни в Україні оборонні бюджети у світі збільшилися настільки, що ці кошти, витрачені на інші цілі, могли б уповільнити глобальну зміну клімату або викорінити голод у світі протягом 80 років.
«Тільки уявіть: ніхто не голодуватиме, ніхто не помре від голоду, жодна дитина не недоїдатиме. Але замість того, щоб працювати на життя, ми витрачаємо свої ресурси на те, щоб сіяти смерть», – констатують автори.
Нобелівські лауреати звертають увагу, що серед загиблих на війні найбільше людей віком 30-40 років. «Таким чином, кожен з них втратив близько сорока років очікуваної тривалості життя, – міркують вони. – Таким чином, коли гине 100 000 людей, це означає втрату чотирьох мільйонів років життя – не зроблених відкриттів, не народжених дітей».
Звертаючись до світових релігійних лідерів, ООН, Європарламенту та ПАРЄ, нобелівські лауреати закликають їх добитися припинення вогню в Україні, а також врегулювання інших конфліктів.
«Припинення вогню має бути. Зупинити загибель людей. Запобігти ядерній катастрофі», – такими словами вони завершують свій відкритий лист.
Серед інших під зверненням поставили свої підписи лауреат Нобелівської премії миру, колишній головний редактор «Новой газети» Дмітрій Муратов та лауреат Нобелівської премії з літератури, білоруська письменниця Свєтлана Алексієвич.