Опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), яке було проведено 16-22 травня та 20-25 червня 2024 року, показало, що більшість громадян (55%) не згодні на територіальні поступки росії задля припинення війни.
Частка українців, які готові до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності, у травні 2024 року становила 32%, але, згідно з опитуванням, це число значно зросло з травня 2023 року.
“У період з травня 2022 року до травня 2023 року ситуація була відносно стабільною: близько 8-10% респондентів були готовими на територіальні поступки, а абсолютна більшість – 82-87% – стабільно виступали проти жодних поступок. Після травня 2023 року простежується поступове зростання частки тих, хто готовий до територіальних поступок. Так, до кінця 2023 року готовність до поступок зросла до 19%, у лютому 2024 року – до 26%, у травні 2024 року – до 32%.
Частка тих, хто виступає проти жодних територіальних поступок, відповідно, стабільно знижувалися в зазначений період. Водночас попри все станом на травень 2024 року більшість українців – 55% – виступали проти жодних територіальних поступок”, – йдеться у звіті інституту.
При цьому серед тих, хто загалом готовий до поступок, 73% хочуть відгородитися від росії – щоб між Україною та росією були закриті кордони, запроваджено візи та митний контроль.
Серед тих, хто проти будь-яких поступок, за аналогічний підхід виступають ще більше опитаних – 79%.
Щодо мети росії, то люди трохи менше відчувають екзистенційність загрози, але і серед них 46% вважають, що росія прагне знищити українську націю або здійснити фізичний геноцид (серед тих, хто проти жодних поступок – 68%).
При цьому лише 5% поділяють дійсно проросійський наратив, що росія «прагне здійснити денацифікацію і демілітаризацію без посягання на незалежність України», йдеться у звіті.
Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький, коментуючи результати опитування, вважає за важливе той факт, що в контексті можливих поступок українці проти «світу на будь-яких умовах».
«Хоча амбівалентність у поглядах українців і є (і це цілком нормальна ситуація для демократичних суспільств), але вона не така разюча, як її намагаються представляти, і результати опитування показують гнучкість українців у рамках можливого діалогу», – цитує Грушецького «Українська правда» .
Бекграунд. Нагадаємо, за даними опитування Центру Разумкова, проведеного наприкінці червня на замовлення видання ZN.UA, приблизно 44% українців готові до мирних переговорів з росією, 35% – проти.