У білорусі засудили до страти громадянина Німеччини – за завдані збитки в $500

Опозиційні політики вважають, що Крігера засудили навмисно, щоб потім обміняти на російських злочинців

Ріко Крігер
фото Linkedin

Засудженого в білорусі до страти громадянина Німеччини Ріко Крігера визнали винним у тому, що в жовтні 2023 року він вчинив вибух на залізничній станції Озерище на околиці Мінська. Ця станція використовується білоруськими військовими, через неї йдуть армійські вантажі. Внаслідок вибуху ніхто не постраждав, а збитки становили трохи більше $500. Проте Крігера засудили до розстрілу. Його подальшу долю вирішуватимуть німецька та білоруська влада, пише ВВС.

Як пише Медіазона-Білорусь, не пізніше 20 вересня 2023 року Ріко Крігер, перебуваючи в Німеччині, вступив у контакт за своєю ініціативою з представниками Служби безпеки України та полку Калиновського (білорусів, які воюють на боці України). У бесідах із ними Крігер нібито погодився взяти участь у диверсіях на території білорусі.

СБУ вирок Крігеру не коментувала, а у пресслужбі полку Калиновського сказали, що ця людина не має до них жодного стосунку.

Відомо, що до Мінська Крігер прибув як турист 2 жовтня. Уже 3 жовтня, випливає з вироку, він «здійснив фотографування за [отриманими] координатами» у районі залізничної станції Осиповичі в Могилівській області – за 100 км на південний схід від Мінська. 4 жовтня він провів таку саму зйомку на станції Колодищі за 20 км на північний схід від столиці Білорусі.

Потім він нібито отримав координати схованки із саморобним вибуховим пристроєм із 3 кг речовини октоген, і ввечері 5 жовтня встановив його на залізничних коліях станції Озерище на околиці Мінська. Це основна станція вивантаження-розвантаження військової техніки в Мінську.

Вибух стався пізно увечері 5 жовтня. У результаті ніхто не постраждав, а збитки, за даними Медіазони-Білорусь, держава оцінила у 1639 білоруських рублів, що відповідає $516.

6 жовтня, згідно з вироком, Ріко Крігер мав вилетіти з Мінська до Баку, але його затримали.

У результаті Ріко Крігер став обвинуваченим у вибуху – одразу за шістьма статтями КК. За однією з них, «акт тероризму», заступник голови мінського обласного суду Олег Лапеко виніс громадянину Німеччини смертний вирок.

За даними правозахисників з організації «Вясна», після посилення статей КК білорусі у 2022 році Крігер став першим, хто засуджений до страти за злочин без людських жертв.

Сам підсудний визнав свою провину лише за статтею про «агентурну діяльність», у теракті, за його словами, він не винен.

білорусь – єдина країна Європи, де застосовується смертна кара. З початку 1990-х років там виконано понад 400 таких вироків. Ріко Крігер став першим громадянином ЄС, засудженим у білорусі до вищої міри.

Ріко Крігер працював охоронцем у посольстві США в Берліні. Потім в організації з догляду за людьми похилого віку Michael Bethke Seniorenresidenzen, фельдшером швидкої допомоги міста Зальцгіттер і в німецькому відділенні Червоного Хреста.

Влада Німеччини та білорусі підтвердили, що розпочали переговори про подальшу долю Ріко Крігера. Прессекретар МЗС білорусі Анатолій Глаз стверджує, що білоруська сторона запропонувала Німеччині «конкретні рішення щодо наявних варіантів розвитку ситуації».

На думку опозиціонера, ексдипломата й міністра культури білорусі Павла Латушка, такий жорсткий вирок пояснюється тим, що білорусь і росія «зіграли договірняк», мета якого – обмін Крігера на співробітника ФСБ Вадима Красікова, засудженого до довічного ув'язнення за вбивство.

«Лукашенко разом із путіним вирішили не залишити Берліну вибору – взяли в заручники громадянина Німеччини й погрожували йому стратою», – упевнений Латушко.

Бекграунд. Нагадаємо: раніше правозахисники повідомили, що в білорусі німецького громадянина засудили до смертної кари за «тероризм». Ріко Крігера буде страчено через розстріл після таємного судового процесу, повідомляли вони.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS