Служба безпеки України та НАБУ викрили схему незаконної приватизації державного нафтопроводу Самара – Західний напрямок у 2015 році. Про підозру повідомлено організатору схеми екснардепу Віктору Медведчуку та чотирьом представникам екстопменеджменту «Прикарпатзахідтрансу», які заволоділи та управляли нафтопроводом.
Про це повідомила пресслужба СБУ.
За даними слідства, він почав реалізацію схеми у 2015 році й діяв у чіткій координації з тодішнім вищим політичним керівництвом України та рф. Медведчук залучив третіх осіб, які надалі отримали керівні посади на підприємстві, що «приватизувало» вказаний нафтопровід.
Згідно з матеріалами справи, нафтопровід Самара – Західний напрямок після розпаду СРСР залишився у власності росії, проте 2005 року Україна через суди доводила своє право на володіння ним, і лише у 2014–2015 роках це право підтвердили Апеляційний і Вищий господарський суди.
Згодом за підтримки тодішнього вищого керівництва України Медведчуку вдалося скасувати це рішення через Рівненський господарчий суд й оформити продаж нафтопродуктопроводу швейцарській компанії, яку фактично контролювали учасники схеми.
Зазначається, що після заволодіння нафтопроводом Медведчук та його спільники забезпечили її функціонування через підприємство «Прикарпатзахідтранс», а отримані прибутки виводили на рахунки афілійованих закордонних компаній і розподіляли між собою.
«Відповідна інформація підкріплена доказами, які є у розпорядженні НАБУ та СБУ, а також показами самого Віктора Медведчука, які були добровільно та з усвідомленням сказаного надані ним до обміну з рф», – наголосили в СБУ.
Наголошується, що з травня 2019 року прокачування дизеля через нафтопровід заблокувало для його повернення в державну власність, а правоохоронні органи досліджували законність приватизації. У січні 2024 року Верховний Суд України остаточно визнав українську частину нафтопроводу державною власністю.
У СБУ додали, що наразі триває досудове розслідування, проводиться комплекс заходів для притягнення підозрюваних, які знаходяться за кордоном, до відповідальності, а також встановлюється коло всіх причетних до цієї незаконної оборудки.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Мін'юст хоче через суд стягнути майно Медведчука та Марченко в дохід держави. У 2022 році Личаківський суд м. Львова заарештував понад півтори сотні об'єктів рухомого та нерухомого майна подружжя. Пізніше той самий суд наклав арешт на залізничний вагон-ресторан і приватну колекцію картин колишнього нардепа