Державне підприємство «Ліси України» вже три роки успішно реалізує необроблену деревину на ліцензованих біржах, досягнувши майже 90% виконання договорів купівлі-продажу.
Про це повідомив генеральний директор підприємства Юрій Болоховець у коментарі «Інтерфакс-Україна».
«Відмова від непрозорих прямих договорів була здебільшого нашим політичним рішенням. Багато інших лісокористувачів і після 2021 року продовжили працювати по-старому. Ми створили конкурентний, справедливий і прозорий для всіх підприємців доступ до ресурсу», – написав він у фейсбуці.
Болоховець нагадав, що одночасно з цим у галузі розпочалася реформа та було створено ДП «Ліси України».
Він також звернув увагу, що реформа та прозора система реалізації дозволили вивести з тіні значні фінансові ресурси. Рентабельність виробництва зросла з кількох відсотків до 16%. За останні півтора року прибуток «Лісів України» досяг 5,35 млрд грн.
Держпідприємство повністю відмовилося від держдотацій на підтримку лісових господарств Півдня та Сходу України. З 2023 року компанія сплатила майже 15 млрд грн податків і зборів. За перше півріччя цього року ЗСУ було безоплатно передано деревини на чверть мільярда гривень.
Крім того, підприємство розпочало масштабні інвестиції у систему протидії пожежам та розвиток лісової дорожньої інфраструктури. Середня зарплата на підприємстві зросла до понад 24 тис. грн.
Зазначимо, що в Україні з 2016 року триває реформа лісового господарства, у рамках якої запроваджено продаж необробленої деревини на електронних аукціонах. З 2021 року в низці областей у тестовому режимі працює інтерактивна карта розміщення об'єктів переробки деревини.
Також у галузі впроваджено проєкт «Ліс у смартфоні», що містить перелік лісорубних квитків на заготівлю деревини та дозволяє перевірити законність здійснення рубок на онлайн-карті відомства.
З 1 червня 2023 року Україна запустила пілотний проєкт електронної видачі лісорубних квитків і сертифікатів походження лісоматеріалів. Крім того, ДП «Ліси України» розпочало пілотний проєкт із закупівлі послуг із заготівлі деревини через електронний майданчик Prozorro.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що з початку поточного року державне підприємство «Ліси України» відправило понад 700 000 кубометрів деревини, що становить зростання на 60% проти аналогічного періоду 2023 року.