Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив Україні наслідками, якщо транзит російської нафти з «Лукойлу» не буде відновлено.
«Якщо транзит російської нафти через Україну найближчим часом не буде відновлено, «Словнафт» припинить постачання в Україну дизельного палива, яке становить десяту частину українського споживання», – сказав він у відеозверненні в понеділок, 29 липня.
«Якщо ЄС хоче зменшити свою повну залежність від США, потрібно буде розглянути форми співпраці з рф, які стосуються стратегічної сировини», – сказав прем’єр-міністр Словаччини.
Про це Фіцо повідомив послу України в Словаччині Мирославу Каспрану, передає TASR.
«Я сказав [послу], що ми підтримуємо ті заходи та заяви, які ми зробили. Подальша реалізація цієї безглуздої санкції [припинення поставок нафти в Угорщину та Словаччину через Україну] тільки зашкодить Україні, Словаччині та Угорщині. І росія практично не постраждає», – сказав він.
Фіцо зазначив, що в п'ятницю запропонував прем'єр-міністру України Денису Шмигалю «технічне рішення» для відновлення транзиту російської нафти «Лукойлу» територією України.
Хоча прем'єр-міністр Словаччини не надав подробиць своєї пропозиції, він зазначив, що до неї залучені кілька країн.
«У цьому мають брати участь кілька країн. З боку Словаччини я повторюю, що ми готові. Я вітаю повідомлення, які підтверджують, що відповідні комерційні компанії вже розглядають, як реалізувати це технічне рішення в найкоротші терміни», – сказав Фіцо.
Угорщина та Словаччина отримали виключення з загальноєвропейської заборони на імпорт російської нафти після повномасштабного вторгнення росії в Україну. Проте нещодавно Київ розпорядився призупинити транзит нафтопродуктів «Лукойлу», проти якого ввів санкції, нафтопроводом «Дружба».
Україна наполягає на тому, що трубопровід продовжує транспортувати ту ж кількість нафти, що й раніше, завдяки іншим російським компаніям, які не під санкціями. Угорщина та Словаччина, навпаки, стверджують, що рішення Києва загрожує їхній енергетичній безпеці.
Бекграунд. Як повідомлялося, ЄС не підтримав Угорщину і Словаччину у «справі «Лукойлу». Представники 11 країн ЄС виступили проти вимог Угорщини та Словаччини відреагувати на блокування транзиту.