У липні обсяги гривневих коштів на рахунках населення у банках тимчасово знизилися, проте вже на початку серпня відновилися та продовжили зростати, не впливаючи на фінансову стабільність і ліквідність банківської системи.
Це підтверджують дані оперативної статистики Національного банку України.
За перший тиждень серпня обсяг гривневих залишків на рахунках фізичних осіб не лише повернувся до рівня перед липневим спадом на 1,2%, а й зріс додатково. Станом на 9 серпня ці залишки перевищують:
- на 0,7% (5,1 млрд грн) рівень на початок липня;
- на 7% (50 млрд грн) показник на початок року;
- на 80,9% (340,1 млрд грн) рівень на початок повномасштабного вторгнення.
Незначні коливання обсягів коштів на рахунках є нормальними. Національний банк проаналізував причини липневого скорочення коштів, серед яких:
- сезонні витрати: влітку люди витрачають більше через відпустки, що раніше також спостерігалося у 2020-2021 роках;
- перебої з електроенергією змусили населення купувати альтернативні джерела енергії, такі, як генератори та сонячні панелі;
- підвищення попиту на іноземну валюту через тимчасове послаблення курсу гривні. Проте валютні заощадження населення в банках зросли на 0,1% у липні;
- активне інвестування у високодохідні облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) у гривні та валюті: у липні українці збільшили свої вкладення в державні цінні папери на 5,2 млрд грн, або на 9%.
Гривневі кошти клієнтів у банках, зокрема бізнесові рахунки, зросли на 0,3% у липні, а ліквідність банківської системи залишається на рекордно високому рівні. Коефіцієнт ліквідності банків (LCR) в усіх валютах стабільно перевищує мінімальні вимоги, досягнувши 342% на початок серпня при необхідних 100%.
Зазначається, що ці дані підтверджують оцінки Національного банку, представлені в червневому Звіті про фінансову стабільність. Незважаючи на невизначеність війни, населення продовжує зберігати значну частку своїх доходів у банках, що свідчить про зростання схильності до заощаджень і високу довіру до банківської системи.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що станом на 1 червня 2024 року загальна сума вкладів фізичних осіб, зокрема фізичних осіб-підприємців (ФОП), у банках України досягла 1 266,1 млрд грн, що на 21,9 млрд грн більше, ніж у попередньому місяці.