Генпрокуратура ФРН видала ордер на арешт українського інструктора з дайвінгу, якого підозрюють у причетності до підриву газопроводів «Північний потік».
Про це, за даними спільного розслідування, пишуть німецькі видання Süddeutsche Zeitung, Die Zeit та ARD.
Всього за підозрою у скоєнні диверсій проходять троє українських інструкторів із дайвінгу. При цьому всі вони перебувають за межами Німеччини. Ордер на арешт одного з них – Володимира З. – був виданий ще в червні. Слідство вважає, що він зі спільниками міг прикріпити вибухівку до трубопроводів, що розташовані на глибині, пишуть видання.
Останнім місцем проживання дайвера було місто Прушкува на захід від Варшави. Журналісти зателефонували йому та запитали про причетність до терактів. Володимир З. заявив, що це його ніяк не стосуеться й кинув слухавку.
Крім дайверів, німецькі слідчі підозрюють у причетності до вибухів «Північних потоків» ще трьох людей. На початку вересня 2022 року вони вийшли з порту Хое-Дюне (Росток) на вітрильній яхті Bavaria Cruiser 50 Andromeda. Серед них, імовірно, був і Володимир З.
Судно повернулося в Росток після зупинок у Рюгені, Борнхольмі та Крістіансе в Данії, а також у Сандхамні у Швеції та в Колобжегу в Польщі. Слідчі вважають, що в якийсь момент шляху дайвери пірнули на дно моря та прикріпили вибухові пристрої до трубопроводів.
У ході розслідування німецькі правоохоронці дійшли висновку, що до вибухів причетні професійні водолази. Після цього слідчі звернули увагу на інструкторів підводного плавання у київській школі Scuba Family. Крім Володимира З., це Євген У. та його дружина Світлана.
Вибухи на підводних газопроводах «Північний потік – 1» та «Північний потік – 2» сталися в економічних зонах Швеції та Данії у ніч проти 26 вересня 2022 року.
До цього The New York Times і The Washington Post писали, що це могло стати результатом дій «проукраїнського угруповання», яке орендувало яхту «Андромеда», завантажило на неї вибухівку в німецькому порту та вийшло до місця вибухів.
Наприкінці минулого року Washington Post і Spiegel повідомили про імовірний зв’язок з українськими військовими. Координатором атаки нібито був пов’язаний з українською військовою розвідкою полковник Роман Червінський. Він, як писали ЗМІ, командував групою з шести осіб, відповідав за матеріально-технічне забезпечення і отримував накази від високопоставлених військових. Ті в свою чергу доповідали тодішньому головнокомандувачу Валерію Залужному.
Президент України Володимир Зеленський відкидав звинувачення у причетності Києва до підриву газопроводів. «Я віддаю відповідні накази. Нічого подібного Україна не робила. Я ніколи так не вчинив би», – заявляв український лідер.
Бекграунд. Раніше німецьке видання Welt am Sonntag із посиланням на розвідку писало, що вибухи на «Північних потоках» могли спланувати росіяни, щоб дискредитувати Україну. Угрупування розробляло плани щодо вибухів газопроводів ще у 2014 році, після окупації Криму.