Обмеження НБУ карткових переказів фізичних осіб (p2p, person-to-person) до 100 тис. грн на місяць збільшить тінізацію економіки, яка за орієнтовними підрахунками експертів уже коливається на рівні 60–70%.
Про це в коментарі Mind повідомили директор ТОВ «ФІНЮНІОН» Іванна Прєснякова та СЕО криптобіржі ЕХМО Сергій Жданов.
«Економічна активність українців залишиться стабільною, але через обмеження в 100 тис. грн на місяць, більше громадян користуватимуться валютними заощадженнями, готівкою або криптовалютами. Це також може призвести до збільшення кількості рахунків у різних банках для розпорошення коштів і штучного підвищення лімітів транзакцій. Відкривши більше карток у різних банках, можна збільшити ліміт до 1,5 млн грн», – повідомила Прєснякова.
За словами експертів, збільшення грошової маси (готівкова гривня) може призвести до недоотримання держбюджетом податків через «тінізацію економіки». Оплата товарів чи послуг готівковою валютою або криптовалютою часто не супроводжується сплатою податків, що сприяє ухиленню від них. Це також зменшує попит на гривню для трансакцій, збільшуючи попит на іноземну валюту, що підвищує нестабільність валютного ринку.
Сергій Жданов у коментарі для Mind заявив, що ці обмеження можуть мати змішаний ефект. З одного боку, більше людей дізнаються про криптовалюти, їхні переваги та можливості. З іншого боку, переведення криптовалют у традиційні грошові одиниці може опинитися під сумнівом. Без чіткого законодавства криптовалюти залишатимуться в невизначеному стані.
«Криптовалюти поки що не зарекомендували себе як повноцінний платіжний засіб. Наразі вони виступають як інвестиційний і спекулятивний актив. Популярність цифрових активів в Україні, безумовно, велика, проте малоймовірно, що вони повністю замінять р2р найближчим часом», – сказав Жданов.
Експерт наголошує, що в Україні та світі криптовалюти рідко використовуються у звичайних фінансових операціях. Є кілька бізнесів, які приймають оплату криптовалютами, але це здебільшого для ентузіастів. Через волатильність криптовалют оцінка вартості послуг проблематична. Стейблкоїни, як-от USDT і USDC, зменшують цей ризик, але їх випускають приватні компанії, а не держави, що несе свої загрози.
За даними дослідження, що надали експерти компанії FinUnion за підтримки Європейської Асоціації програмної інженерії (EASE), такі умови, які планує встановити НБУ неминуче призведуть до збільшення попиту на готівкову гривню, криптовалюти та готівкову іноземну валюту, а також іноземну валюту на рахунках в офшорних банках і небанківських фінустановах.
«На ринку може з'явитися більше випадків, коли один товар матиме 3–4 різні ціни залежно від способу оплати: безготівкова у гривні, готівкова у гривні, інвалюта або крипта. Хоча останні два варіанти нелегальні, перевірити їх складно. Рейди БЕБ можуть тимчасово зупинити діяльність магазинів, збільшити корупційні ризики та сприяти ухиленню від податків. Зменшення безготівкового обігу може зробити це явище масовішим, і якщо один канал буде перекрито, зросте навантаження на інші», – наголосили експерти.
СЕО криптобіржі ЕХМО заявив, що уряду потрібно якомога швидше розробити законодавчу базу та імплементувати її в нашу систему.
«Теперішні проблеми виникають через те, що органи не знають, як реагувати. Саме тому ми спостерігаємо блокування рахунків, карток тощо. Цими прогалинами користуються недобросовісні громадяни, але більшість власників криптовалют в Україні використовують їх як інвестицію. Під питанням залишаються донати на армію та допомога близьким. Як ці обмеження вплинуть на волонтерів – поки невідомо. Існує думка, що законодавство ще потребує доопрацювання. Надмірний контроль фінансових операцій у капіталістичній системі історично негативно впливає на ринок. Потрібні чіткі закони, нагляд і свобода», – підсумував Жданов.
Бекграунд. Раніше Mind підготував матеріал «Обмеження переказів з картки на картку – вже в серпні. НБУ готовий ввести ліміти на р2р-операції між фізособами».