«Заощадив 200 гривень, і «влетів» на 15 тисяч за ремонт»: чим небезпечні підробки техніки або як не купити «кота в мішку»

За даними фахівців ТОВ «Андреас Штіль» зараз контрабандисти часто користуються послабленням законодавства, маскуючи підробку під товар для гуманітарної допомоги

У сучасному світі ринок підроблених товарів стрімко розвивається. Чим якісніший і популярніший бренд – тим більше охочих незаконно заробити на ньому. Підробки стають все більш поширеними у різних сферах життя, включаючи техніку для саду та лісу. Це становить серйозну загрозу не лише для гаманців, але й для здоров'я та безпеки покупців таких товарів. Недостатня якість матеріалів, неправильна збірка та відсутність необхідних захисних механізмів та сертифікації можуть призвести до нещасних випадків, травм і навіть загрози життю.

Компанія STIHL Україна активно працює над вирішенням цієї проблеми, проводячи регулярний моніторинг за інтернет-ресурсами та співпрацюючи з митниками. Шахраї виставляють на продаж низькоякісні китайські інструменти з наклейкою STIHL, або техніку, повністю схожу за конструкцією та кольорами на оригінал. Роблять це настільки часто, що Україна багато років займала лідерські позиції серед країн з найбільшими обсягами продажу підробок. Ба більше, за інформацією компанії, навіть була своєрідним логістичним хабом, куди завозилась підроблена продукція, а потім далі розподілялась по інших закордонних ринках.

За даними фахівців ТОВ «Андреас Штіль», через війну свої позиції в рейтингу підробок техніки STIHL Україна втратила, втім контрабандисти тепер часто користуються послабленням законодавства, маскуючи, наприклад, підробку під товар для гуманітарної допомоги.

Як підробки потрапляють в Україну

Як розповідає керівник технічного відділу ТОВ «Андреас Штіль» Павло Карпов, підробки можуть маркуватись як продукція виробництва різних країн, таких як Польща, Чехія, Словаччина чи інших. Та здебільшого йдеться про китайську техніку без будь-якого маркування, яка незаконно потрапляє до України через державний кордон. Потім на цю продукцію контрабандисти наклеюють торгову марку – і це вже не просто бензопила, а STIHL чи будь-який інший відомий бренд. Окрім того, часто підробки намагаються приховати під виглядом запчастин, крупновузлових частин для сільскогосподарської техніки та таке інше.

«Зараз найпоширенішим шляхом незаконного ввезення підробленої техніки є морські порти. У зв'язку з війною шляхи контрабанди стають складнішими, тим самим змінюючи маршрути поставок. Найбільша кількість підробленої техніки, приблизно 99,9%, є китайського походження і потрапляє на ринок шляхом морських перевезень. У Європейському Союзі застосовуються суворі контрольні заходи, що змушує контрабандистів направляти товари безпосередньо до України, обходячи митні перевірки», – зазначає Павло Карпов.

За його словами, цьогоріч фахівці компанії вже виявили сотні сайтів, які займалися торгівлею підробленими інструментами STIHL. Ще гірша ситуація з підробками запчастин та паливно-мастильних матеріалів (ПММ) – моніторинг виявляє багато сайтів з оголошеннями про їх продаж. І хоч компанія STIHL активно залучає своїх юристів для боротьби з підробками, такі процеси є складними та вимагають багато часу та коштів.

Як боротися із продажем підробок в інтернеті

Один із основних методів, який використовує STIHL у боротьбі з підробками – це захист прав на зареєстровану торгову марку. Адже використання торгової марки в рекламі, в мережі Інтернет кваліфікується Законом України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» як використання знака, що вимагає дозволу його власника.

Через порушення прав на торгову марку з початку 2023 року з інтернету видалили підробні товари з понад 600 сайтів, а на додаток видалили десятки сотень оголошень на маркетплейсах. На жаль, досі не розроблені механізми, які унеможливлювали б появу підробок на маркетплейсах. Хоча й останні завжди йдуть на зустріч у розв’язанні цієї проблеми.

«Компанія активно виявляє інтернет-ресурси, що продають підробки, та надсилає їм листи про порушення прав торгової марки. Не зупиняємося тільки на відправленні листів, а також зв'язуємося з власниками інтернет-ресурсів телефоном. Після цього зазвичай оголошення про продаж підробок видаляються з видачі пошукових систем та з різних маркетплейсів. У випадках, коли ці заходи не дають результатів, компанія подає скарги до банків, що може призвести до блокування рахунків продавців підробок. Вони, звісно, не бажають собі такої долі й змушені видаляти оголошення», – додає Павло Карпов.

«Заощадив 200 гривень, і «влетів» на 15 тисяч за ремонт»: чим небезпечні підробки техніки або як не купити «кота в мішку»

Чому люди «ведуться» на підробку

Керівник технічного відділу компанії Павло Карпов зазначає, що існує два основні пояснення, чому люди обирають саме підробки:

  1. Вартість. Підроблені інструменти зазвичай продаються трохи дешевше, ніж оригінальні, хоча це не завжди так. Інколи підробка коштує майже як оригінал, тим самим вводять в оману покупця. Більшість людей, які спокушаються нижчою ціною і намагаються заощадити гроші, не усвідомлюють наслідки.
  2. Непроінформованість населення. Деякі люди можуть не бути достатньо ознайомленими із проблемою підробок інструментів та комплектуючих.
  3. Агресивна реклама. Нечесні на руку ділки намагаються швидко збути підроблений товар, влаштовуючи всілякі акції, розпродажі та бонуси, тим самим заманюють довірливих людей “вигідними пропозиціями”.

«Наведу приклад, який стався з пожежною частиною Держслужби з надзвичайних ситуацій. Вони купили досить дорогу бензопилу, яка зараз коштує близько 40 тисяч гривень. Проте під час покупки не приділили уваги моторному мастилу, необхідному для змішування з паливом для роботи двигуна. Оригінальна 1-літрова пляшка цього мастила коштувала близько 300 гривень, проте один з пожежників придбав пляшку з написом «Штіль» на ринку за 100 гривень. Вважаючи, що це мастило може виконувати ту саму роботу, команда використала його для приготування паливної суміші та заправки бензопили. Після цього сталася неприємність: двигун пилки вийшов з ладу. А необхідний ремонт обійшовся у приблизно 15-16 тисяч гривень. Ця історія наочно демонструє, як спроба заощадити 200 гривень на придбанні мастила призвела до серйозної дорогої поломки, величезних фінансових витрат на відновлення та до виходу з ладу такого необхідного для рятувальників інструменту», – розповідає Павло Карпов.

Але головна причина того, чому покупці купують підробки – це шахрайські дії з боку продавців. Сьогодні шахраї вдаються до різних методів, щоб залучити людей до покупки неоригінальної техніки. Наприклад, вони можуть прикидатись випадковими перехожими, підʼїжджати на дорогому авто та пропонувати продати дорогий інструмент за низьку ціну, розповідаючи про невідкладну потребу в грошах, підходити на парковках торгівельних центрів та ненароком пропонувати купити “за привабливу ціну відомий бренд, зроблений на заводі в ЄС”. Всі ці методи не нові, але люди все ще продовжують «чіплятися на гачок».

Підробка інструментів та техніки – всебічна проблема

На відміну від підробок на дорогий одяг, прикраси чи парфуми, які можуть завдати фінансової шкоди, підробка інструменту, який несе небезпеку, може мати безпосередні наслідки для здоров'я та життя людини. Приклад, підроблена бензопила може призвести до  вкрай серйозних травм різних частин тіла, і навіть до летальних наслідків. Потрібно усвідомити, що низька якість елементів безпеки інструмента або його ріжучої гарнітури несе пряму загрозу здоров’ю не тільки користувача, а й оточуючих.

Крім того, підробка інструментів STIHL призводить до невдоволення покупців та падіння іміджу бренда. Коли людина через незнання купує підроблену техніку, вона ризикує отримати неякісний продукт, який не відповідає стандартам та може не виконувати свої функції належним чином. Це може призвести до розчарування та втрати довіри до бренда.

І цілком очевидно, що підробки завдають вагомої шкоди державному бюджету. Ті, хто займається торгівлею підробленими продуктами, уникають сплати податків. Це має прямий вплив на фінансову стабільність країни та розвиток соціальних програм.

«Заощадив 200 гривень, і «влетів» на 15 тисяч за ремонт»: чим небезпечні підробки техніки або як не купити «кота в мішку»

Гайд з обрання техніки для лісу та саду

Якщо вам потрібна якісна техніка для роботи в лісі та саду, то варто приділити увагу не лише вибору бренду, але й звернути увагу на деякі ключові аспекти, які допоможуть зробити правильний вибір:

  1. Звертатись виключно до офіційного дилера STIHL https://www.stihl.ua, щоб мати впевненість в придбанні саме оригінальної техніки. Кожен офіційний дилер STIHL має сертифікат дилера, який підтверджує повноваження продавати продукцію STIHL та займатися її сервісним обслуговуванням тільки в оффлайн магазині.
  2. Перед покупкою вивчіть функціональні можливості обраної техніки. Вона повинна відповідати вашим потребам і завданням. Переконайтеся, що техніка має необхідні функції та можливі додаткові опції для ефективної роботи.
  3. Перевірте якість матеріалів та зборки, наявність і функціонал необхідних захисних механізмів, систем безпеки. Це дуже важливо для запобігання травм.
  4. Ознайомтеся з базовим інструктажем щодо користування та обслуговування техніки, який надає кожен офіційний дилер STIHL. Обов’язково вимагайте запуску техніки, переконайтеся в її належній роботі.
  5. Переконайтеся, що придбана техніка має офіційну гарантію виробника. Така гарантія підтверджує обов’язок виробника виконати свої гарантійні зобов'язання перед клієнтом у разі виникнення негараздів під час дії гарантійного терміну.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS