Генеральна прокуратура рф оголосила в міжнародний розшук 99-річного Ярослава Гуньку, який боровся проти росіян під час Другої світової війни у лавах дивізії СС «Галичина».
У повідомленні, опублікованому в телеграм-каналі відомства, наголошується, що генпрокуратурі рф вдалося «добитися позитивного рішення» про включення Гуньки до бази даних Інтерполу.
Заочне звинувачення у нібито вбивстві не менше 500 мирних радянських громадян слідчий комітет рф висунув ветерану дивізії ще в жовтні 2023 року, після чого запросив його видачу в Канади, де зараз проживає чоловік.
Однак канадська влада відповіла москві відмовою, пославшись на відсутність двостороннього договору про екстрадицію.
22 вересня 2023 року під час засідання парламенту з нагоди візиту Зеленського до Канади спікер канадського парламенту Ентоні Рота привітав 98-річного ветерана СС «Галичина» Ярослава Гуньку й назвав його героєм, парламент привітав його оплесками.
Гуньку представили Зеленському як «ветерана, який боровся за незалежність України та проти росіян», проте пізніше з'ясувалося, що він служив добровольцем у дивізії СС «Галичина», створеної нацистами у 1943 році. Відповідно до рішення Нюрнберзького трибуналу всі особи, які перебували в СС, є воєнними злочинцями.
У результаті інциденту спікер парламенту Канади Ентоні Рот пішов у відставку, а прем'єр-міністр країни Джастін Трюдо, який аплодував ветерану СС поряд із Зеленським, публічно попросив вибачення.
Ярослав Гунька народився в березні 1925 року в селі Урмань, на той час Тернопільського воєводства Другої Польської Республіки. У віці 18 років він пішов добровольцем до 14 гренадерської дивізії Ваффен СС «Галичина». У 1944 році брав участь у бойових діях проти Червоної армії на Східному фронті. Після Другої світової війни спершу оселився у Великій Британії. У 1951 році одружився з Маргарет Енн Еджертон, з якою прожив усе життя. Через три роки після весілля подружжя емігрувало до Канади, оселившись у Торонто. Вони виховали двох синів – Мартіна та Пітера. Гунька працював в авіаційній промисловості та брав активну участь в українсько-канадській громаді. Нюрнберзький трибунал не визнав дивізію «Галичина» причетною до воєнних злочинів.