Енергетична інфраструктура України постраждала від останньої російської масової атаки менше, ніж могла б, завдяки системам захисту, які впровадили на розподільних підстанціях, заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль на форумі «Незалежність Україна 2024» у Києві, передає kyivindependent.com.
26 серпня росія здійснила наймасштабніший удар по Україні з початку повномасштабного вторгнення у 2022 році, повідомили у Військово-повітряних силах ЗСУ. Ударів зазнали кілька цивільних, енергетичних і паливних об’єктів, у тому числі дамба в Києві, яка є частиною Київської ГЕС.
«Вчора росія вперше ракетами атакувала наші розподільчі підстанції. Об'єкти були уражені десятками касетних ракет, але під час цієї атаки ми втратили відносно невелику кількість обладнання. Усе завдяки посиленому захисту об'єктів. ”, – сказав Шмигаль.
Прем'єр-міністр додав, що до атаки 26 серпня росіяни здебільшого били по енергооб'єктах безпілотниками, оскільки росія, ймовірно, вирішила, що використовувати ракети економічно недоцільно.
«У перший рік повномасштабної агресії ми розробили трирівневий план укріплення енергетичної інфраструктури, здебільшого розподільних підстанцій, оскільки вони були найбільш вразливими об’єктами», – сказав Шмигаль.
«Перший рівень передбачав покриття підстанцій кам’яними бар’єрами, контейнерами та іншими засобами для запобігання шкоди від непрямих попадань».
«Другий рівень – це залізні та бетонні укриття для трансформаторів та інших об’єктів розподілу електроенергії, які мають захистити їх від атак безпілотників».
«На сьогодні більшість із цих об’єктів уже збудовано», – зазначив Шмигаль.
Щодо третього рівня захисту об’єктів Шмигаль зазначив, що уряд розробив експериментальні плани великих укриттів для захисту підстанцій від атак.
Через надзвичайно високу вартість третьої черги Україна так і не почала її реалізацію, заявив він.
Бекграунд. Як повідомлялося, росіяни витратили на масштабний обстріл України майже $1,3 млрд – найбільше коштів витратили на запуск 77 крилатих ракет Х-101.