Представники росії та Китаю обговорюють створення спільного банку, який буде стійким до санкцій Заходу та дозволить у закритому режимі проводити платежі між країнами, розповів росЗМІ директор Інституту країн Азії та Африки ім. М.В. Ломоносова Алєксєй Маслов.
«Наразі кілька великих російських банків запропонували КНР у чистому вигляді створити спільний банк. Це передбачає, що банки складають свої активи разом, а перерахування йдуть усередині. Тобто на території росії та Китаю працюють філії однієї і тієї ж організації – ці перерахування не будуть видні третій стороні», – зазначив Маслов.
За його словами, поки що цей проект перебуває на дуже ранній стадії, але вже викликав “живе обговорення” в китайському діловому середовищі. Експерт пояснив, що китайські бізнесмени далекі від політики та «позитивно дивляться на росію».
«Їм важливо, щоб їхні товари продавалися. Особливо на північному сході КНР є сотні, якщо не тисячі фірм, повністю перенацілених на роботу з росією. Нині для них втрати неймовірні. І вони більше сварять свою сторону, тому що з російської точки зору жодних проблем немає», – пояснив Маслов.
Він також зазначив, що більшість ініціатив щодо обмеження платежів «так чи інакше пов'язані з рішеннями Народного банку Китаю, який є головним регулятором», проте китайські банки також дуже побоюються вторинних санкцій з боку США.
Проблеми з платежами з росії до Китаю різко посилилися у грудні 2023 року, коли президент США Джо Байден підписав указ, що дозволяє американському мінфіну вводити вторинні санкції проти банків третіх країн за допомогу підсанкційним особам та забезпечення постачання російському військово-промисловому комплексу.
Після цього понад 98% китайських кредитних організацій припинили приймати платежі від російських компаній. Наприкінці серпня стало відомо, що між росією та Китаєм через труднощі з розрахунками зависли транзакції на десятки мільярдів юанів. При цьому, як зазначав співрозмовник Reuters, труднощі проведення платежів не викликають серйозного занепокоєння у російського керівництва, оскільки «платежі у пріоритетних областях, як і раніше, відбуваються гладко».