Гнучкість курсу та повернення до інфляційного таргетування: як МВФ вплинув на валютну політику НБУ

Голова Нацбанку розповів, що буде з курсом гривні після угоди з фондом

Фото: ілюстративне

Національний банк планує рухатися в напрямку валютної лібералізації відповідно до Стратегії пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування.

Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний.

За його словами, обмінний курс і надалі виконуватиме функцію «поглинача шоків» і допомагатиме економіці пристосовуватися до внутрішніх та зовнішніх змін.

«Наша політика в поєднанні з керованою гнучкістю й надалі запобігатиме надмірним коливанням і втраті контролю за інфляційними та курсовими очікуваннями», – зазначив він.

Пишний також підбив й інші підсумки місії МВФ, зокрема:

1) За даними МВФ, показники виконання програми залишаються високими.  Підтвердженням цьому є те, що всі кількісні критерії ефективності станом на кінець червня виконані, як і структурний маяк, передбачений для цього перегляду.

2) Було досягнуто домовленостей щодо параметрів політики і реформ, спрямованих на підтримку макроекономічної стабільності в умовах війни, що триває, на наступний період програми. За словами Пишного, важливими залишаються ефективна взаємодія фіскальної та монетарної влади. Подальше виважене урядування має зберегти належну основу для економічного зростання.

3) Значну увагу з експертами МВФ було приділено джерелам фінансування бюджету у 2025 році. «Першочерговим залишається забезпечення своєчасної та передбачуваної допомоги від міжнародних партнерів. Водночас не менш важливим є те, що Україна має провести кропітку роботу з акумулювання внутрішніх ресурсів. МВФ наголосив, що це стосується як податків – йдеться про критичну важливість системних заходів податкової політики, а не надзвичайних і ситуативних рішень, яким було виключне оподаткування прибутків банків», – зазначив глава НБУ. Крім того, йдеться і про роботи на внутрішньому борговому ринку. Нацбанк, зокрема, активно долучатиметься до максимізації можливостей ринку ОВДП.

Довідково.

Місія МВФ працювала в Києві з 4 до 10 вересня. За підсумками було прийнято рішення схвалити виділення чергового траншу Україні за програмою на $15,6 млрд. Остаточне рішення ухвалить Рада директорів МВФ приблизно за місяць.

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що МВФ та Україна узгодили новий транш допомоги більш ніж на $1 млрд. Зазначається, що МВФ не ставить конкретних вимог щодо підвищення податків в Україні. Керівник місії додав, що Україна має вживати заходів для унеможливлювання ухилення від сплати податків і для боротьби з тіньовою економікою відповідно до Національної стратегії доходів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS