Держсекретар США Ентоні Блінкен зробив рішучий натяк на те, що Білий дім збирається зняти обмеження на використання Україною зброї великої дальності, яку постачає Захід, по ключових військових об’єктах у росії, і таке рішення вже прийнято в приватному порядку, пише The Guardian.
Виступаючи в Києві разом із міністром закордонних справ Великої Британії Девідом Леммі, Блінкен сказав, що США «з першого дня» були готові адаптувати свою політику в міру зміни ситуації на полі бою в Україні.
Блінкен сказав, що вони з Леммі звітуватимуть своїм «босам» – Джо Байдену та Кіру Стармеру – після їхніх переговорів з українським президентом Володимиром Зеленським.
Леммі зазначив, що відправка Іраном балістичних ракет до москви, про яку стало відомо цього тижня, змінила ситуацію в Лондоні та Вашингтоні. За його словами, це «значна та небезпечна ескалація».
«Єдиний, хто здійснює тут ескалацію – це путін, який здійснює постачання ракет з Ірану. Ми бачимо нову вісь росії, Ірану та Північної Кореї». Леммі закликав Китай «не поєднувати свою долю» з «групою ренегатів».
Джерела в британському уряді стверджують, що вже прийнято рішення дозволити Україні використовувати крилаті ракети Storm Shadow по цілях у росії.
Однак поки що невідомо, чи буде про публічно оголошено в п’ятницю, коли Стармер зустрінеться з Байденом у Вашингтоні.
Під час візиту Стармера до США прес-конференції не заплановано, після чого на вихідних можуть відбутися додаткові розмови з ключовими європейськими союзниками про дискусію, пише The Guardian.
Спільний візит Блінкена та Леммі до Києва в середу для зустрічі з Зеленським не відбувся б, якби не було позитивного рішення щодо Storm Shadow, додали джерела.
Але публічне оголошення про ракети великої дальності в Києві вважалося б зайвою провокацією. Цілком ймовірно, що все ще залишаться обмеження щодо використання Україною ракет, радіус дії яких становить понад 300 км, щоб уникнути необдуманих або непотрібних атак.
Виступаючи в Києві, Леммі сказав, що не буде розкривати подробиці приватних переговорів, які можуть дати перевагу путіну. Він засудив «зловісне» вторгнення російського диктатора в Україну і звинуватив його особисто в «нахабстві та жадібності».
“Це імперіалізм. Це фашизм”, – сказав він.
Бекграунд. Нагадаємо, Блінкен заявив, що передасть президенту Байдену те, що почув в Україні про зняття обмежень на удари углиб російської території.