Білий дім має намір дозволити Києву використовувати британські та французькі далекобійні ракети для ударів по території росії, але відмовить у використанні свого аналогічного озброєння – ракет ATACMS.
Про це пише The Times із посиланням на два джерела, знайомі з обговоренням питання.
За їх даними, президент США Джо Байден планує дозволити Україні використовувати ракети Storm Shadow та їхній французький аналог Scalp для ударів по цілях на території росії, якщо Велика Британія та Франція підтримають такий крок.
При цьому Вашингтон не планує дозволяти Києву використовувати ракети ATACMS, сподіваючись у такий спосіб запобігти подальшій ескалації конфлікту.
Очікується, що Байден обговорить це питання з іншими європейськими лідерами, щоб з'ясувати їхню думку щодо цього. Джерело у британській оборонній сфері повідомило, що Велика Британія не потребує підтримки інших країн НАТО для подальших кроків.
Старший науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень із сухопутної війни Бен Баррі повідомив виданню, що не здивується, якщо Байден займе «проміжну» позицію, оскільки «Франція та Британія братимуть на себе ризики від імені України та її союзників».
«Це напівпозиція менша за те, що просила Україна, але краще, ніж нічого, з погляду Києва. Це збільшує ризик ескалації конфлікту проти Британії та Франції, але не проти США», – зазначив експерт.
Він додав, що ракети Storm Shadow найбільш ефективні проти складних цілей, таких, як бункери та укриття для літаків, але не дуже корисні для цілей на відкритому просторі. Американські ракети більш універсальні в цьому аспекті.
«У них боєголовка, яка призначена для вибуху на поверхні, тому вони дуже добре підходять для таких цілей, як артилерійські батареї, командні пункти дивізій, склади боєприпасів та установки ППО. Вони не такі ефективні проти тих цілей, для яких краще підійдуть ракети Storm Shadow», – сказав він.
Бекграунд. Нагадаємо: російський диктатор владімір путін заявив, що завдання Україною ударів далекобійною західною зброєю по території росії означатиме, що США та країни НАТО безпосередньо беруть участь у війні.