Дев'ять країн Євросоюзу висловили обурення рішенням Міжнародного валютного фонду відновити співпрацю з росією щодо оцінки її економіки. Це підірве довіру до фонду, робота якого буде використана москвою для пропаганди, і не дуже допоможе зрозуміти реальну ситуацію в російській економіці, наполягають вони.
Джерело. Про це повідомляє агентство Reuters , що ознайомилося з документом.
Востаннє місія МВФ приїжджала до росії зі щорічним візитом у листопаді 2019 року. Потім розпочалася пандемія ковіду, а потім вторгнення росії в Україну. Запланована фондом поїздка до москви стане першим візитом представників якогось із провідних міжнародних економічних інститутів з початку війни.
«Ми шоковані цим рішенням керівництва МВФ, – заявила у п'ятницю міністр фінансів Литви Гінтаре Скайсті. – Ми вважаємо, що будь-яке відновлення співпраці з росією було б ознакою кроку до нормалізації відносин з агресором, в той час як триває вторгнення росії в Україну».
Литва, Латвія, Естонія, Фінляндія, Швеція, Ісландія, Данія, Норвегія та Польща надіслали листа директору-розпоряднику МВФ Крісталіні Георгієвій, в якому висловили «сильне невдоволення» планом фонду,
росія як країна-агресор не повинна отримувати поради МВФ, йдеться у листі. Високопосадовець єврозони обурився у розмові з Reuters:
“Які рекомендації МВФ хоче надати росії після закінчення консультацій? Як краще керувати воєнною економікою?”
Сам фонд не отримає об'єктивної оцінки стану російської економіки, вважають автори листа: будь-які дані, які йому надасть росія, будуть відкоректовані, щоб показати, що її економіка нібито почувається добре та успішно протистоїть західним санкціям.
Крім того, москва використовуватиме місію МВФ у своїх пропагандистських цілях, пояснюючи її нормалізацією відносин, і це вдарить по репутації МВФ, знизивши бажання донорів допомагати Україні через програми фонду, йдеться у листі.
«Донори можуть вирішити працювати через інші інститути, такі як Світовий банк та Європейський банк реконструкції та розвитку», – вважає співрозмовник Reuters.
Міністри фінансів також заявили про готовність порушити це питання на зустрічі з Георгієвою, яка має брати участь у їхньому засіданні в п'ятницю, пише Bloomberg з посиланням на людей, знайомих із ситуацією. За їхніми словами, представник Франції сказав, що візит місії МВФ не повинен легітимізувати обхід санкцій путіним.
«Ми закликаємо МВФ не відновлювати співпрацю з росією та зберігати відданість цілям та принципам Статуту ООН, – йдеться у листі. – Ми закликаємо всі міжнародні фінансові інститути, включаючи МВФ та його керівництво, продовжувати утримуватись від діяльності за участю держави-агресора та не відновлювати діалог доти, доки росія продовжує свою загарбницьку війну проти України».
Бекграунд. 2 вересня виконавчий директор МВФ від росії Алєксєй Можин повідомив Reuters, що фонд відновить онлайн-консультації з російським урядом 16 вересня, а потім його делегація відвідає москву для зустрічей із чиновниками 1 жовтня.