Припинення транзитної угоди між росією та Україною, яке заплановане на 31 грудня, матиме незначний вплив на європейський ринок газу, оскільки він уже зміцнений значними запасами та стабільними постачаннями з інших джерел.
Про це заявив Майкл Льюїс, генеральний директор німецької енергетичної компанії Uniper SE, під час конференції Gastech у Х'юстоні.
«Певний обсяг газу зникне з ринку, але це вже враховано в цінах», – пояснив Льюїс. За його словами, Європа підготувалася до зими завчасно, накопичивши більше газу, ніж зазвичай на цей період. Крім того, стабільні постачання з Норвегії та збільшені імпорти зрідженого природного газу (ЗПГ) зі США допомогли компенсувати зменшені обсяги російського палива. «Загалом наша позиція перед зимою досить сильна», – додав Льюїс.
Хоча країни, такі, як Австрія та Словаччина, все ще частково залежать від постачань зі Сходу, ситуація на ринку газу змінилася через диверсифікацію джерел енергії. Європа зменшила свою залежність від російського газу після енергетичної кризи 2022 року, коли Uniper, один із найбільших імпортерів російського газу, був змушений шукати альтернативні джерела через скорочення постачань від «Газпрому».
У відповідь на вторгнення росії в Україну та припинення основних постачань газу, Uniper довелося звернутися по підтримку держави. Уряд Німеччини націоналізував компанію під час енергетичної кризи, що стало одним із найбільших корпоративних порятунків в історії країни.
Uniper уже не купує газ у «Газпрому», і, за словами Льюїса, компанія не має наміру змінювати свою позицію щодо цього навіть після припинення транзитної угоди. Водночас він наголосив, що будь-які перспективи щодо відновлення відносин із росією залишаються примарними, поки триває війна в Україні.
У червні Uniper виграла понад 13 млрд євро ($14 млрд) у суді через невиконання «Газпромом» контрактів на постачання газу із середини 2022 року. Проте компанія попередила, що це лише початок довгого юридичного процесу й вирішення ситуації може забрати багато часу.
Льюїс також зазначив, що будь-які переговори з росією щодо мирних угод зараз є малоймовірними. «Ми маємо побачити завершення війни, перш ніж можна буде вести будь-які серйозні переговори. Завершення війни та відновлення відносин між ЄС і росією – це ключ до розв'язання питання», – сказав він.
Європейський ринок газу зміцнюється завдяки диверсифікації постачань і новим джерелам енергоносіїв, що допоможе йому уникнути серйозних наслідків від завершення транзитної угоди між росією та Україною.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що європейські ціни на природний газ знизилися в четвер після того, як було підтверджено, що транзит російського газу через Україну відбуватиметься у звичайному режимі. Це тимчасово зменшило побоювання щодо можливого скорочення постачань.