Збільшення нормативу обов'язкового резервування з 11 жовтня на 5 відсоткових пунктів (в.п.) разом з підвищенням ліміту на формування їх облігаціями внутрішньої держпозики (ОВДП) з 50% до 60% створює потенційний чистий попит із боку банків на купівлю ОВДП в розмірі близько 130 млрд грн.
Про це повідомив заступник голови НБУ Юрій Гелетій.
Він нагадав, що ОВДП-бенчмарки запровадили 2023 року, вони стали ефективним інструментом для Міністерства фінансів, і наразі банки вкладають у них навіть більше, ніж є потреба у формуванні ними обов'язкових резервів.
Заступник голови НБУ також зазначив, що ключовим для реалізації потенціалу купівлі держоблігацій не лише банками, а й іншими учасниками ринку є збереження ринкових ставок залучення коштів Міністерством фінансів, що надає йому змогу продавати не лише бенчмарк-ОВДП.
Гелетій уточнив, що на вересень – грудень припадає погашення ОВДП на суму 175 млрд грн, з яких 95 млрд грн – банківському сектору, тоді як близько 80–85 млрд грн – іншим власникам.
Водночас голова Нацбанку Андрій Пишний уточнив, що загалом поправки до держбюджету на 2024 рік щодо збільшення його видатків на оборону майже на 500 млрд грн передбачають додаткове чисткове фінансування за рахунок ринку ОВДП на 216 млрд грн.
«Ми розуміємо, що завдяки злагодженим діям, а також за підтримки та сприяння Національного банку, зокрема й завдяки тому рішенню, яке було ухвалене сьогодні, ми зможемо покрити ці потреби в тій частині, яка розрахована на потенціал внутрішнього боргового ринку без відповідних емісійних джерел», – наголосив Пишний.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що НБУ зберіг облікову ставку на тому самому рівні. Правління Національного банку ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 13%.