Сербія може знизити свою залежність від російських енергоресурсів за рахунок розвитку партнерства зі Сполученими Штатами. Хоча президент Александр Вучич намагається підтримувати добрі стосунки з москвою, Бєлград дедалі активніше шукає співпраці із Заходом. Нещодавно Сербія закупила французькі винищувачі замість російських.
Представники США та Сербії підписали у Вашингтоні угоду про стратегічне співробітництво в енергетиці.
Про це повідомив Держдепартамент.
Угода розширить можливості для інвестицій американських компаній в енергетичний сектор Сербії, зокрема в галузі зеленої енергетики, що зміцнить стратегічне партнерство між двома країнами.
«Це допоможе Сербії диверсифікувати та наростити електрогенерацію та підтримати зростання своєї економіки», – заявив заступник держсекретаря Хосе Фернандес.
Зараз «Газпром» постачає Сербії газ за ціною, яку співголова російсько-сербського міжурядового комітету зі співпраці Ненад Попович у серпні назвав «найкращою в Європі».
“Сербія має дійсно дуже вигідний контракт щодо газу з російською федерацією, це рішення вашого президента... Це допомагає Сербії розвивати свою економіку», – сказав Попович.
При цьому держкомпанія «Србіягаз» домовилася з «Газпромом» про збільшення поставок взимку з 6 млн до 11 млн куб. м на добу.
Договір на постачання газу до Сербії діє до березня 2025 року, пише The Moscow Times. На початку вересня владімір путін говорив, що має намір обговорити його продовження із заступником прем'єр-міністра Сербії Александром Вуліним на Східному економічному форумі у Владивостоці. У заяві офісу Вуліна про газові переговори нічого не йшлося.
Сербія зробила важливий крок до покращення партнерства зі США та забезпечення довгострокової енергетичної безпеки, заявив після підписання документа у Вашингтоні міністр закордонних справ Марко Джурич.
Партнерство Сербія активно розвиває і з країнами Євросоюзу, до якого має намір вступити. Наприкінці серпня Вучич під час візиту до Белграда президента Франції Еммануеля Макрона підписав з ним контракт на закупівлю 12 винищувачів Rafale на суму 2,7 млрд євро.
Макрон назвав угоду «стратегічною зміною» у дорозі, якою йде Сербія.
Також під час візиту було підписано ще більше десятка економічних угод, у тому числі про проведення оцінки можливого розвитку атомної енергетики в країні.
Бекграунд. Нагадаємо, у липні Вучич заявив про поворот Сербії від Китаю і росії в бік ЄС. При цьому він порадив Заходу «увійти в становище» путіна та добитися припинення вогню «на будь-яких умовах».