Генпрокуратура Німеччини видала кілька ордерів на арешт у справі про вибухи на газопроводах «Північний потік 1 і 2». Про це повідомив офіційний представник німецького уряду Штеффен Хебештрайт під час брифінгу.
«Це стандартна процедура у правовій державі. Слід пройти всі етапи розслідування, і лише після винесення вироку можна буде висловитися із цього приводу», – зазначив Хебештрайт.
Німецьке видання Spiegel провело власне розслідування і стверджує, що вибухи на газопроводах були організовані групою, яку очолював колишній співробітник українських спецслужб Роман Червінський.
Джерела видання стверджують, що операція коштувала $300 тисяч, фінансування надходило від приватних осіб.
За даними Spiegel, план підриву було подано на затвердження колишньому головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному, який дав дозвіл на його виконання. При цьому президент України Володимир Зеленський не був поінформований про операцію.
Вибухи на газопроводах сталися в ніч yf 26 вересня 2022 року в економічних зонах Швеції та Данії. Видання The New York Times і The Washington Post припустили, що за цим могло стояти «проукраїнське угруповання», яке орендувало яхту «Андромеда», завантажило вибухівку в німецькому порту і вирушило до місця події.
Президент України Володимир Зеленський неодноразово спростовував участь України у цьому інциденті. «Я віддаю відповідні накази. Нічого подібного Україна не робила. Я б ніколи так не вчинив», – зазначав він.
путін, у свою чергу, звинуватив у підривах «англосаксів» і назвав версію про причетність українців «абсурдною».
У середині серпня генпрокуратура Німеччини видала ордер на арешт українця Володимира Журавльова, якого підозрюють у причетності до вибухів на «Північних потоках». Журавльов був співробітником українського дайвінг-центру Dive Team. За версією слідства, до підривів можуть бути також причетні інструктори з підводного плавання з київської школи Scuba Family.
Наприкінці серпня Spiegel повідомив, що Журавльов встиг втекти з Німеччини за кілька днів до видачі ордера на його арешт, спочатку виїхавши до Польщі, а потім на автомобілі посольства виїхав в Україну.
При цьому в Берліні підозрюють Варшаву в тому, що вона попередила Журавльова про затримання. Польща відмовилася заарештувати українця. Це викликало суперечності між Берліном і Варшавою, яка заявила, що його «слід було б нагородити, а не заарештовувати».