Згідно з даними західної розвідки, китайські компанії безпосередньо постачали зброю до РФ. Це може означати суттєву ескалацію залучення Пекіна у війну в Україні.
Про це пише The Times.
В доповіді розвідки, переданій союзним країнам, йдеться про те, що китайська компанія відправила до росії для випробувань ряд спеціально розроблених військових безпілотників. Їхнім кінцевим пунктом призначення була Україна.
За словами західного чиновника, який не називає назву компанії,
Угода відбулася у 2023 році, стверджує один із західних чиновників, не називаючи назву компанії.
Тепер є докази того, що китайські компанії постачають росії смертоносну зброю для використання в Україні, і тепер китайському уряду буде важко приховувати свою підтримку російської агресії, зазначає співрозмовник The Times.
Крім того, джерела видання підтвердили повідомлення Reuters, опубліковане на початку тижня, про те, що росія створила у Китаї програму розробки та виробництва ударних безпілотників далекого радіусу дії для використання у війні проти України.
В одному з документів йдеться, що ІЕМЗ «Купол», дочірнє підприємство російської державної збройової компанії «Алмаз-Антей», розробило та провело льотні випробування нової моделі безпілотника «Гарпія-3» (G3) у Китаї за допомогою місцевих фахівців. Цього року ІЕМЗ «Купол» скерував до міноборони росії звіт про виконану роботу.
У подальших звітах підприємство повідомило міністерству оборони, що йому вдалося налагодити масштабне виробництво безпілотників, включаючи G3, на заводі в Китаї, щоб цю зброю можна було задіяти у війні проти України.
Натомість представник НАТО в коментарі The Times зазначив, що інформація, надана виданням, викликає глибоке занепокоєння, і союзники проводять консультації з цього питання.
“Якщо китайський уряд знає про те, що відбувається – то це новий рівень підтримки російських військових зусиль. Хоча відомо, що ця країна надає росії підтримку товарами подвійного призначення, ми поки що не бачили доказів постачання цілих систем”, – прокоментував Фабіан Хінц – науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень, оборонного аналітичного центру в Лондоні.
Бекграунд. Як повідомлялося, Блінкен розкритикував Китай на зустрічі з китайським міністром МЗС – з Китаю поставляються 70% верстатів та 90% мікроелектроніки, які росії потрібні для виробництва бронетехніки та ракет, наголосив він.