МЗС Литви: “росія атакує тільки тому, що, на думку Кремля, Україна слабша. Вступ в НАТО зробить Україну сильнішою”

Всі попередні приводи для нападів росії були фейковими, тому такі приводи вона знайде і в майбутньому, наголосив Ландсбергіс

Габріелюс Ландсбергіс
фото DR

Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс поділився своєю точкою зору про те, чому Україну негайно потрібно прийняти в НАТО і надати якомога більше озброєння для протистояння російській агресії.

Він наголошує на тому, що без стійкої гарантії безпеки – такої, як вступ в НАТО, – мирна угода буде нічого не варта, тому що росія атакує знову.

“росія атакує Україну не через загрозу, дипломатичний конфлікт чи невиконання обіцянки. росія атакує виключно тому, що, на думку Кремля, Україна слабша і тому її можна атакувати. Тобто атаки припинилися б, якби Україна була сильнішою.

Ми повернулися до часів геополітичної конкуренції за владу. Міжнародне право та Статут ООН ігноруються, переважає той, хто сильніший. Тому ми повинні збільшити наші власні сили, щоб змінити цю тенденцію”, – написав Ландсбергіс у треді в Твіттері.

“Якщо росія відчує, що нашої підтримки замало, щоб змінити динаміку на полі бою (якщо ми надсилаємо недостатньо або якщо ми встановлюємо нераціональні обмеження на використання зброї), тоді вона Кремль сприймає це як запрошення продовжувати. Але якщо росіяни побачать, що наша підтримка ніколи не припиниться, а може зрости – їхні розрахунки зміняться”, – пояснив міністр МЗС Литви.

Він наголосив, що справа не лише в Україні, а стосується й інших потенційних агресорів, тому важливо допомогою Україні зміцнити верховенство права, статут ООН та інші основні принципи, які роблять світ безпечнішим.

За словами міністра, найважливіше – це запропонувати Україні надійні гарантії колективної безпеки.

“Я багато разів казав, що без чіткої перемоги України є абсолютна впевненість, що росія нападе знову. Усі попередні атаки росія ініціювала з фальшивих приводів, тому подібні виправдання вона знайде і в майбутньому, якщо відчує можливість відновити бойові дії”, – зазначив Ландсбергіс.

Також він вважає, що було б доцільним розмістити якийсь військовий контингент в Україні на постійній основі.

“Для України стаття 5 (НАТО) може бути набагато швидшою та практичнішою, ніж спеціально написана угода (про гарантії безпеки). Україна вже добре використовує техніку НАТО, тому насправді було б простіше залучити їх (українців) у НАТО, ніж створювати щось з нуля паралельно. І не забуваймо – Україна має найбільшу та найкраще загартовану армію в Європі. Вони стикаються з ворогом, для якого було створено НАТО. Якщо ми хочемо бути добре підготовленими до зустрічі з росією в майбутньому, я б краще був в Альянсі з Україною, ніж без неї”, – написав глава дипломатичного відомства.

“Якщо ми хочемо, щоб Україна, Європа та трансатлантичний регіон були у безпеці від дедалі агресивнішої росії, ми маємо прийняти Україну до НАТО, розбудувати нашу оборону і таким чином повернути повагу до Статуту ООН та міжнародного права”, – підсумував Ландсбергіс.

Бекграунд. Нагадаємо, в МЗС України відреагували на статтю FT про те, що Київ нібито готовий обговорювати здачу територій. У відомстві заявили, що “нам цікаво, хто взагалі зацікавлений у поширенні таких неправдивих наративів”.

Також газета писала, що президент США Джо Байден може переглянути статус заявки України на членство в НАТО напередодні того, як залишить посаду в січні 2025 року. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS