Франція намагається переконати союзників по НАТО в необхідності вже зараз запросити Україну до альянсу.
Про це заявив міністр-делегат з питань Європи Бенжамін Хаддад.
«Запрошення – це перший крок, важливий політичний сигнал, який ми могли б дати Україні вже зараз. Ми мобілізуємо зусилля, щоб переконати наших партнерів», – зазначив він в інтерв'ю газеті Parisien.
При цьому він наголосив, що сам процес вступу України в НАТО може бути довгим і складним, проте це не заважає надіслати запрошення просто зараз.
Президент України Володимир Зеленський 16 жовтня представив у Верховній раді «План перемоги», який включає п'ять основних пунктів та три секретні доповнення.
Перші чотири пункти Київ має намір реалізувати до кінця 2024 року. Ключовим пріоритетом для України, згідно з планом Зеленського, є отримання запрошення в НАТО.
Проте того ж дня постійний представник США при НАТО Джуліанна Сміт заявила, що найближчим часом Україна не зможе вступити до альянсу.
«Ми поки що не знаходимося на етапі, коли можемо запропонувати Україні запрошення у короткостроковій перспективі», – зазначила вона, додавши, що переговори з цього питання триватимуть.
Заявку України на прискорений вступ до НАТО було подано у вересні 2022 року. Єнс Столтенберг, який на той момент обіймав посаду генерального секретаря альянсу, тоді зазначав, що вступ Києва неможливий, поки триває війна з росією.
У комюніке саміту НАТО, що відбувся в червні поточного року, було заявлено, що «майбутнє України в Північноатлантичному альянсі», але офіційне запрошення буде направлене лише тоді, коли союзники досягнуть угоди та будуть виконані всі необхідні умови.
Бекграунд. Між тим віце-прем'єр-міністерка України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина зазначила, що вступ України в НАТО без окупованих територій не обговорюється. Членство України в НАТО стане можливим лише після закінчення війни, але запрошення до блоку може змінити ситуацію, зазначила вона.