У США для того, щоб проголосувати на виборах, потрібно зареєструватися. Мільярдер Ілон Маск, який активно підтримує Дональда Трампа на майбутніх президентських виборах 5 листопада, вирішив платити гроші тим виборцям, які зареєструються у штатах, що «вагаються» – бо саме від них залежатиме результат виборів.
Джерело. Про це пише ВВС.
Правознавці припускають, що пропозиція грошей виборцям суперечить законам США, проте з точки зору юридичної, ніяких доказів, що це агітація за Трампа, немає.
Петицію на підтримку “свободи слова та права на носіння зброї” склала організація America PAC – передвиборчий проект Маска на підтримку Трампа.
У п'яти штатах, що «вагаються» – Джорджії, Неваді, Аризоні, Мічигані, Вісконсіні та Північній Кароліні – тому, хто підпише петицію і переконає знайомого зареєструватися виборцем і теж підписати її, видають $47.
У штаті Пенсільванія за таке платять більше – $100 кожному.
Результати виборів у Пенсільванії, як вважають в обох таборах, можуть стати вирішальними.
Крім того, починаючи з останніх вихідних і кожного дня до виборів 5 листопада серед тих, хто підписав у всіх семи штатах, розігрується приз – 1 мільйон доларів.
Перший чек на мільйон був урочисто вручений у Пенсільванії 19 жовтня.
«Я думаю, ця акція Маска, напевно, незаконна», – каже професор юриспруденції в Університеті Джорджа Вашингтона Пол Шіфф Берман.
Він нагадує, що за Виборчим кодексом США тому, хто платить за реєстрацію на виборах або голосування, загрожують штраф до $10 тисяч або п'ять років в'язниці.
Міністерство юстиції США відмовилося коментувати цю ініціативу Маска.
Колишній голова Федеральної виборчої комісії Бред Сміт в інтерв'ю газеті New York Times сказав, що ініціатива Маска та America PAC знаходиться в сірій зоні – можливо, вони знайшли лазівку в законі.
“Він не платить їм за те, що вони реєструються на виборах. Він платить їм за підписання петиції, при цьому дозволяє підписати її лише тим, хто зареєстрований. Тож, гадаю, тут у нього все окей”, – сказав Сміт.
Адав Ноті, виконавчий директор американської позапартійної організації Campaign Legal Center, яка займається захистом прав виборців, упевнений, що акція Маска прямо порушує федеральні закони і має бути припинена міністерством юстиції.
«Роздавати гроші за умови, що одержувачі зареєструються як виборці – це незаконно», – каже він.
На думку юристів, акцію організовано саме так, щоб обійти закон, і тому довести порушення у суді буде складно.
Губернатор Пенсільванії, член Демократичної партії Джош Шапіро заявив, що глибоко стурбований цією акцією і закликав правоохоронні органи перевірити, чи вона законна.
Ілон Маск у відповідь заявив, що у нього стурбованість викликає те, що губернатор робить такі заяви.
Мільярдер Марк Кьюбан, який підтримує Камалу Гарріс, заявив, що вважає цю затію Маска ознакою розпачу.
Ілон Маск, як відомо, всіма силами підтримує Дональда Трампа. Останнім часом він виступав на передвиборчих мітингах і разом із Трампом, і самостійно.
У липні він створив America PAC і станом на сьогодні вклав у цей проект $75 млн.
Сам Трамп цієї неділі сказав журналістам, що не стежив за акцією America PAC з роздачі грошей. При цьому Трамп назвав Маска своїм другом.
Бекграунд. Нагадаємо, згідно з опитуванням Washington Post, у штатах, які вагаються, Гарріс і Трамп мають порівну голосів. Згідно з деякими опитуваннями, на загальнонаціональному рівні Гарріс утримує лідерство, але воно залишається на рівні статистичної похибки.