За два роки після відновлення малої приватизації в Україні було проведено 839 успішних онлайн-аукціонів. Продаж державного майна через систему «Прозорро.Продажі» приніс 6,65 млрд грн прямих надходжень до бюджету. Додатково держава отримала 1,2 млрд грн ПДВ, а нові власники взяли на себе зобов'язання погасити борги приватизованих підприємств на суму 1,73 млрд грн.
Про це йдеться в повідомленні Мінекономіки.
Найбільший прибуток – 3,79 млрд грн – принесла реалізація 99 єдиних майнових комплексів державних підприємств. Серед проданих об'єктів також промислова та адміністративна нерухомість, складські приміщення, готелі та транспортні засоби.
Статистика аукціонів показує, що в торгах взяли участь 2857 учасників, причому 16% із них брали участь більше ніж в одному аукціоні. На кожні торги в середньому подавалося 4,73 заявки, а стартова ціна об'єктів зростала в середньому у 2,53 раза.
За кількістю проведених аукціонів лідирують Львівська (100), Рівненська (75) та Вінницька (63) області. Найбільше коштів надійшло від продажу об'єктів у Києві (1,69 млрд грн), Львівській (1,17 млрд грн) та Одеській областях (615 млн грн).
Наприкінці 2023 року приватизація розпочалася на деокупованих територіях. У Харкові, після дворічної перерви, провели два аукціони, які принесли бюджету 75,05 млн грн.
Процес приватизації регулюється законом №2468-IX від серпня 2022 року, який спростив процедуру продажу державного майна. Зокрема, було скорочено строки проведення аукціонів, впроваджено онлайн-подачу документів і змінено порядок оплати – тепер договір підписується лише після повної оплати вартості об'єкта.
92% торгів пройшли за англійською моделлю аукціону з підвищенням ціни. Решта об'єктів були продані через голландські аукціони на зниження ціни, при цьому фінальна вартість перевищила стартову на 7 млн грн.
Бекграунд. Раніше Mind підготував матеріал «Приватизація АТ «Інститут титану»: що пішло не так і чого чекати далі».