Єменські повстанці-хусити використовували дані російських супутників для атак безпілотниками і ракетами по торгових суднах у Червоному морі.
Про це пише The Wall Street Journal з посиланням на двох європейських військових посадовців і ще одне джерело, знайоме із ситуацією.
За словами одного з них, дані передавалися через членів іранського Корпусу вартових ісламської революції, які перебували в Ємені. Це допомогло повстанцям суттєво «розширити масштаби своїх ударів», стверджують співрозмовники WSJ.
Хусити почали атакувати західні судна в Червоному морі після початку війни між Ізраїлем і ХАМАС восени минулого року. З листопада 2023-го угруповання обстріляло понад 100 суден, потопивши два з них та захопивши одне.
Атаки єменських повстанців призвели до збоїв у світовій торгівлі, оскільки вантажовідправникам довелося перенаправляти судна більш протяжним маршрутом навколо Африки. До квітня 2024 року США витратили близько $1 млрд на знищення безпілотників і ракет хуситів та захист судноплавства у Червоному морі.
У червні російський диктатор путін пригрозив розпочати постачання зброї супротивникам Заходу у відповідь на дозвіл Україні бити далекобійними ракетами вглиб російської території.
«Якщо хтось вважає за можливе постачати таку зброю в зону бойових дій для завдання удару по нашій території та створення проблем для нас, то чому в нас немає права постачати зброю в ті регіони світу, де завдаватимуться чутливі удари по об'єктах тих країн, які роблять це стосовно росії», – заявляв путін.
Після цього джерела Reuters повідомили, що рф за посередництва Ірану веде секретні перемовини з хуситами про передачу бойового угруповання протикорабельних ракет «Яхонт» (також відомих як П-800 «Онікс»). Як зазначали співрозмовники агентства, це може збільшити загрозу для військових кораблів США і країн ЄС, які захищають торгові судна, проте москва поки не ухвалила остаточного рішення.
Тим часом, за даними Bloomberg, досі єменські повстанці-хусіти найчастіше атакували торгові судна, які перевозили російські товари. Ще на початку року повстанці обіцяли, що не битимуть по російських і китайських судах. Однак із 83 кораблів, які постраждали від атак у Червоному морі та Аденській затоці з листопада минулого року, 19% вийшли з російських портів. Усі судна, на які нападали хусити, були нафтовими танкерами та контейнеровозами.
Як уточнює Bloomberg, хусити не стріляли по кораблях, які йшли під російським прапором, але нападали на судна з моряками – громадянами рф. При цьому багато кораблів перед атакою передавали супутникові сигнали «екіпаж із росії» та «на борту росіяни».
Бекграунд. Нагадаємо: у червні хусити атакували протикорабельними ракетами український суховантаж в Аденській затоці. Повідомлялося про одного тяжко пораненого цивільного моряка.