Україна і росія ведуть попередні переговори щодо припинення взаємних ударів по енергетичній інфраструктурі кожної зі сторін.
Про це пише британська газета Financial Times з посиланням на обізнані джерела, серед яких «високопоставлені українські чиновники».
«Київ прагнув відновити переговори за посередництва Катару, які в серпні були близькими до угоди, але були зірвані вторгненням України в Курську область», – йдеться в матеріалі.
FT, посилаючись на слова поінформованого про переговори дипломата уточнює, що на цьому етапі це «дуже ранні переговори про можливий перезапуск чогось».
«Угода ознаменувала б найбільш суттєву деескалацію війни відтоді, як владімір путін віддав наказ про повномасштабне вторгнення в Україну», – пише Financial Times. Співрозмовники FT припустили, що москва навряд чи піде на таку угоду, доки в Курській області рф продовжують перебувати військовослужбовці ЗСУ.
За даними газети, наразі ЗСУ контролюють близько 600 кв. км російської території.
Катар почав виступати посередником у цих переговорах у червні після того, як з ініціативи президента України Володимира Зеленського пройшов Саміт міру у Швейцарії, на який росія не була запрошена, зазначає Financial Times.
З початку 2024 року зазнали ударів щонайменше дев'ять із 32 найбільших нафтопереробних заводів росії, пише FT, уточнюючи також, що на «піку атак» у травні постраждало 17% нафтопереробних потужностей рф, але відтоді частину було відновлено.
При цьому «російські удари занурили велику частину України в тимчасову темряву та скоротили 9 ГВт потужності генерації електроенергії – половину того, що Україні було потрібно, щоб пережити зиму», – йдеться в матеріалі.
Взаємне припинення ударів по об'єктах енергетичної інфраструктури може стати першим кроком для завершення активних бойових дій в Україні, заявив 23 жовтня президент України в інтерв'ю FT. «Ми бачили під час першого мирного саміту, що можливе рішення щодо енергетичної безпеки. Іншими словами, ми не атакуємо їхню енергетичну інфраструктуру, вони – нашу. Чи може це призвести до завершення гарячої фази цієї війни? Я думаю, так», – сказав Зеленський.
Бекграунд. Між тим Пентагон заявив, що США не встановлюватимуть обмежень на американську зброю, якщо у війну вступлять північнокорейці.