Чинна президентка Молдови Майя Санду оголосила про перемогу у другому турі виборів глави держави.
«Молдово, сьогодні ви перемогли. Водночас ми продемонстрували силу нашої єдності, демократії та прихильності до гідного майбутнього», – написала Санду в соцмережі Х.
За даними ЦВК республіки, після обробки 99,73% протоколів Санду отримала 55,36% голосів, а її опонент – кандидат від Партії соціалістів (ПСРМ) і колишній генпрокурор Александр Стояногло – 44,64%.
При цьому за підсумками підрахунку 90% протоколів із 50,81% лідирував Стояногло, тоді як Санду набирала 49,19%. Однак потім було підраховано голоси молдован, які проживають за кордоном, завдяки яким Санду вийшла вперед.
Зазначається, що без урахування даних закордонних дільниць Стояногло набрав 51,19%, а Санду – 48,81%.
За кордоном за чинного президента голоси віддали 82% виборців, а за її опонента – 17%.
Загалом у виборах президента Молдови взяли участь майже 1,7 млн осіб, 304 713 з яких проживають за межами країни.
Явка становила 54,30%.
На брифінгу після оголошення попередніх результатів виборів Санду подякувала молдавській діаспорі за кордоном.
«Я чула всі голоси, зокрема й критику. Сьогодні Молдова перемогла завдяки всім вам. За кого б ви не голосували, дякую. Незалежно від варіанта голосування ми всі хочемо миру та благополуччя», – зазначила Санду.
У свою чергу Стояногло також подякував виборцям. «Ваша масова участь – це доказ того, що Молдова не просто крапка на карті, і ми не пасивні глядачі, а відповідальний народ, який усвідомлює своє майбутнє», – сказав Стояногло.
Санду очолює Молдову з 2020 року, за цей час країна подала заявку на членство в ЄС і набула статусу кандидата.
При цьому Стояногло також підтримав інтеграцію з ЄС, але водночас закликав розвивати зв'язки з росією. Він обіцяв відновити постачання дешевого російського газу та заявляв про готовність зустрітися з владіміром путіним, якщо це буде необхідно для громадян країни.
У першому турі виборів, які відбулися 20 жовтня, Санду не змогла здобути абсолютну більшість, набравши 42% голосів. Стояногло отримав 26% голосів виборців.
Разом із першим туром президентських виборів також пройшов референдум щодо вступу Молдови до ЄС. За його підсумками, 50,46% виборців висловилися за євроінтеграцію, тоді як 49,54% виступили проти. Тоді так само результат голосування вирішили результати із закордонних дільниць.