Банк Англії знизив облікову ставку на 25 базисних пунктів – до 4,75%, що стало другим зниженням цього року. Цей крок був широко очікуваним серед економістів, але центральний банк попередив, що нещодавній бюджет уряду може призвести до зростання інфляції на піввідсоткового пункту.
Про це йдеться в повідомленні центробанку.
Вісім членів Комітету з монетарної політики на чолі з головою Ендрю Бейлі проголосували за зниження ставки. Однак представник зовнішньої політики Кетрін Манн була проти, вважаючи за краще залишити ставку на рівні 5%.
У своїй заяві Бейлі сказав, що Банку Англії необхідно «переконатися, що інфляція залишається близькою до цільового рівня, тому ми не можемо знижувати процентні ставки занадто швидко або занадто сильно». Однак він додав, що, «якщо економіка розвиватиметься так, як ми очікуємо, цілком імовірно, що процентні ставки продовжать поступово знижуватися».
Шлях Банку Англії до подальшого пом'якшення був ускладнений двома ключовими факторами:
1. План витрат у розмірі 70 млрд фунтів стерлінгів на рік, оголошений у бюджеті канцлера Рейчел Рівз від 30 жовтня, майже половина з яких фінансується за допомогою запозичень.
2. Обрання Дональда Трампа президентом США, який погрожує підвищенням тарифів і новою глобальною торговельною війною.
За оцінками Банку Англії, бюджет Рівза призведе до зростання інфляції на 0,5 відсоткових пункта в порівнянні з попереднім прогнозом, досягнувши піку на рівні 2,8% у ІІІ кварталі 2025 року. Центральний банк також вказав на ризики зростання цін на товари й сировину через посилення фрагментації торгівлі та геополітичні події.
Незважаючи на зниження ставки, Банк Англії наголосив, що «поступовий підхід до зняття обмежувальних заходів залишається доцільним». Це свідчить про те, що центральний банк може бути обережним щодо подальшого пом'якшення, оскільки він балансує між інфляційними ризиками від фіскального стимулювання та необхідністю підтримати економіку.
Цей крок Банку Англії передує очікуваному зниженню ставки Федеральним резервом США на 25 базисних пунктів пізніше в четвер, що стане першим політичним рішенням після перемоги Трампа на виборах. Тим часом шведський Riksbank посилив пом'якшення, знизивши ставку на 50 базисних пунктів, тоді як Норвегія залишила ставки без змін.
Бекграунд. Раніше Mind підготував матеріал «Центробанки світу більше не орієнтуються на ФРС. Що сталося і чим «завинили» США».