Армія рф використовує щонайменше шість українських стратегічних бомбардувальників, які Київ передав москві в межах угоди між урядами двох країн у 1999 році в обмін на погашення заборгованості за спожитий російський газ.
Про це йдеться у розслідуванні«Схем» (Радіо Свобода).
Журналісти розшукали бомбардувальники за допомогою аналізу серійних номерів літаків в угоді тих часів, яку розшукали в архіві, даних з міжнародних авіареєстрів і співставлення з номерами бомбардувальників, які використовує рф, що зафіксувало Головне управління розвідки.
Серед переданих України літаків «Схеми» виявили три Ту-95МС: це «Красноярськ», «Севастополь», «Ізборськ» – такі нові назви українські бомбардувальники отримали в росії.
Також журналісти ідентифікували російських льотчиків колишніх українських бомбардувальників. Серед них – Олег Скитський, військовослужбовець 22 авіадивізії. Її ГУР називає «відповідальною за численні жертви і руйнування в Україні» через запущені ними ракети.
«Схеми» розшукали в архіві угоду між Кабінетом міністрів на чолі з Валерієм Пустовойтенком та урядом рф за керівництва путіна, підписану в Ялті 1999 року. Згідно з нею, Київ передав Москві вісім важких бомбардувальників Ту-160 і три Ту-95МС, а також 575 крилатих ракет Х-55. За це росія компенсувала Україні борг за російський газ – на суму $275 млн. Це – визначена вартість переданого обладнання. Передача літаків та ракет відбулась без погодження Верховної Ради.
Крім того, вартість озброєння була заниженою у десять разів – про це сказано у висновках Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради для проведення розслідування відомостей щодо фактів розкрадання в ЗСУ та підриву обороноздатності держави у період з 2004 по 2017 роки.
Тодішній президент України Леонід Кучма у коментарі «Схемам» зазначив, що навіть якби стратегічні бомбардувальники залишились на озброєнні України, це не значно би допомогло в захисті від рф.
«росія має засоби ППО, здатні протистояти ракетам класу Х-55, у той час як величезні за розміром та відносно низькошвидкісні бомбардувальники ще у перші дні війни стали б легкою здобиччю російських засобів ураження як у повітрі, так і на аеродромах», – сказав він. За словами Кучми, Україна не мала полігонів для випробувань ракет та територіальної протяжності для їх експлуатації.