Україна не розглядатиме альтернативні вступу до НАТО гарантії безпеки.
Про це заявило МЗС України.
Відомство виступило із заявою з нагоди 30-річчя з підписання Будапештського меморандуму, який мав гарантувати Україні безпеку. Там нагадали, що відмова України від ядерної зброї дозволила росії розпочати агресію у 2014 році, а також посилити її з повномасштабним вторгненням у 2022 році.
У МЗС наголосили, що меморандум підписали також Велика Британія та США, а Китай і Франція доєдналися до нього пізніше. Україна закликає ці держави підтримати надання «дієвих» гарантій безпеки.
«Ми переконані, що єдиною такою реальною гарантією безпеки для України, а також стримувальним фактором для подальшої агресії росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство України в НАТО. Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО», – йдеться в заяві.
Довідково. Будапештський меморандум підписали 5 грудня 1994 року. За угодою, Україна приєдналася до договору про нерозповсюдження ядерної зброї та набула статусу неядерної держави.
Натомість держави-підписант: росія, США та Велика Британія – зобов'язалися поважати кордони та суверенітет України. Відтоді росія неодноразово порушувала цей договір, починаючи з конфлікту щодо острова Тузла у 2003 році.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Україну навряд чи запросять до НАТО на найближчій зустрічі 3–4 грудня. Генсек Рютте вважає, що замість дебатів щодо запрошення краще обговорювати надання Україні більше зброї.