Кая Каллас: «Не варто переоцінювати силу росії і недооцінювати нашу власну силу»

«Ми бачимо, що їхня економіка в дуже жахливому стані», дипломатка заявила, що має намір підходити до москви з позиції сили

фото DR

Кая Каллас, колишня прем’єр-міністерка Естонії, а нині новий головний дипломат ЄС, 1 грудня, у перший день свого перебування на посаді приїхала в Київ, щоб продемонструвати, що підтримка Євросоюзом України не зменшиться.

В інтерв’ю Kyiv Independent високий представник ЄС у закордонних справах розповіла, що «ЄС є найбільшим інвестором в українську оборонну промисловість».

«400 млн євро цього року, 1,9 млрд євро наступного року. Це точно те, що сприятиме розвитку оборонної промисловості в Україні за допомогою Євросоюзу», – сказала Каллас.

Ключові тези із цього інтерв’ю:

* ЄС буде робити більше для військової та економічної підтримки України.

* Слід показати США, що підтримка Києва – це також в їхніх американських інтересах.

* Знекровлення російської економіки за допомогою санкцій, щоб, коли настане час для переговорів, москва не мала ресурсів продовжувати свою війну.

* Подальша стратегія Європи – підвищення ефективності санкцій проти москви та використання заморожених активів Центробанку росії, щоб зберегти Україну на плаву.

«По-перше, у березні набуде чинності криміналізація обходу санкцій. Але нам потрібно ще багато зробити, щоб переконатися, що санкції дійсно працюють», – сказала Каллас.

«Якщо ми сконцентруємо всі наші зусилля на належному виконанні санкцій, ми можемо досягти більших результатів, що послаблюють росію. Ми бачимо, що їхня економіка в дуже жахливому стані», – наголосила вона.

Чи зможе росія підтримувати свої військові зусилля, коли рубль падає, а інфляція стрімко зростає? За останні кілька місяців російська економіка зіткнулася з проблемами, коли рекордно висока процентна ставка не змогла зупинити прискорення інфляції, яка досягне приблизно 10% у 2024 році.

Рішення США від 21 листопада запровадити нові санкції проти десятків російських банків завдало нового удару по економіці рф: вартість російського рубля за тиждень впала більш ніж на 10%, досягнувши обмінного курсу 113 рублів за $1.

«Відсоткова ставка російського банку – 21%. У них повністю виснажений народний фонд. Вони не можуть отримати ті доходи від газу, які отримували раніше. І в них дуже складна ситуація з ринком працевлаштування, тому що все йде у військову промисловість», – сказала Каллас.

У 2025 році росія витратить близько 40% свого бюджету на оборонний сектор країни.

«Ми не повинні переоцінювати силу росії. Ми не повинні недооцінювати нашу власну силу», – зазначила Каллас, наголосивши на тому факті, що ЄС, економіка якого у вісім разів перевищує російську, має підходити до москви з позиції сили.

При цьому дипломатка стверджує, що хоча Євросоюз намагається підтримувати Україну, однак зберегти нинішній рівень підтримки, якщо США зменшать свою участь, здається важкодосяжним.

Зараз європейські чиновники намагаються переконати Штати продовжити підтримку України, сказала вона. «Ми маємо намір поговорити з нашими американськими союзниками про те, чому в їхніх інтересах також інвестувати в безпеку України», – зазначила Каллас.

«Допомога Україні – це не благодійність, це інвестиція в нашу власну безпеку, і в інтересах США, якщо ми подивимося на ширшу картину, ми бачимо, що Північна Корея, Іран, Китай і росія працюють разом. Ми бачимо, що північнокорейські солдати тепер також завербовані росією для війни проти України», – додала вона.

«Тож якщо США стурбовані підйомом Китаю, то вони повинні спочатку мати справу з росією, тому що в усіх місцях росія є їхнім найбільшим супротивником», – наголосила глава європейської дипломатії.

Каллас твердо наголошує, що «Україна сама вирішує», коли проводити мирні переговори, які команда новообраного президента Трампа, схоже, намагатиметься розпочати.

«Зараз наш обов'язок – підтримати Україну, щоб вона могла зміцнити свої позиції на полі бою. Чим сильніша Україна на полі бою, тим сильніша Україна за столом переговорів», – резюмувала Каллас.

Бекграунд. Нагадаємо: у цьому ж інтерв’ю Кая Каллас повідомила, що ЄС поставив Україні 1 млн снарядів, хоч і з запізненням. Вона пообіцяла, що Брюссель і надалі інвестуватиме у виробництво снарядів в Україні.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS