Нові західні санкції проти 50 російських банків змусили російських імпортерів перейти на складні та підступні схеми, щоб платити за товари китайським продавцям.
Про це повідомляє The Moscow Times 2 грудня з посиланням на анонімні джерела в бізнесі.
Ця новина з’явилася на тлі того, що фінансові операції між двома країнами стають все складнішими під дедалі більшою увагою Вашингтона.
Санкції США проти 50 банків у листопаді перервали останні зв’язки, які дозволяли російським імпортерам оплачувати товари напряму китайським продавцям. Замість цього тепер використовуються сумнівні посередники, що з’являються по всій росії, пише видання.
Згідно з новою схемою, посередник приймає російський рубль і передає його китайському продавцю за комісію приблизно в 3%, повідомив фінансовий консультант.
Серед таких варіантів є особливо вигідні, якими вже користуються кілька великих підсанкційних банків, розповідає інший фінансовий консультант.
Вони за допомогою китайського агента з «великими адміністративними можливостями» пропонують російським імпортерам розплатитися рублями за поставку абсолютно будь-яких товарів з Китаю – «найбільш санкційних» – з комісією в межах 1% до офіційного курсу юаня до рубля, а за фактом використовують для розрахунків із росією виторг від експорту російської сировини, запевняє співрозмовник The Moscow Times.
Головний недолік цієї схеми – вона працює не у всіх провінціях та банках Китаю, а тільки у тих, в яких мають рахунки покупці російської нафти.
Частина китайських платіжних агентів працюють за так званою схемою карго – тобто розплачуються в Китаї з постачальниками за часто сумнівними ланцюжками, і ввозять товар до росії за «сірими» схемами або взагалі контрабандою, розповідають співрозмовники TMT. Контролювати це неможливо, але після санкцій у листопаді іншого виходу немає.
Дедалі більше імпортерів, які закуповують товари подвійного призначення чи санкційні, змушені користуватися саме такими схемами – інакше потрібний товар з Китаю в росію не потрапить.
Китайські агенти, які організовують такі схеми, готові брати на себе частину ризиків: наприклад, пропонують страховку від втрати вантажу чи конфіскації його на митниці – всього за 15% від його вартості, розповідає один із імпортерів.
«Але якщо тобі потрібно привезти з Китаю, скажімо, серйозний дрон, може виявитися, що це найнадійніший варіант», – каже він.
У тих, хто закуповує у Китаї не санкційні товари, інша проблема – різке падіння курсу рубля. Через зниження курсу більш ніж на 10% багато китайських торгових платформ зупинили відвантаження в росію, а кілька імпортерів розповіли TMT, що їхні китайські постачальники попередили про затримку поставок у зв'язку з падінням курсу рубля.
Бекграунд. Нагадаємо, в запропонованому радником Трампа «мирному плані» міститься умова щодо зняття санкцій з росії, якщо Україну влаштують умови перемир’я.