Індія радикально скоротила закупівлі російських озброєнь: наразі залишилися лише постачання за старими контрактами та обслуговування і ремонт тієї техніки, що вже використовується. Зате країна переключила свою увагу на головного супротивника москви – на США.
Джерело. Про це пише Bloomberg із посиланням на офіційних осіб.
Індія є найбільшим імпортером озброєнь у світі, і росія була її головним постачальником ще з радянських часів. Але розв'язана Путіним війна, санкції, гігантські втрати техніки в Україні (їхня кількість наближається до 20 000) змусили Делі змінити пріоритети.
Індія різко скоротила замовлення у росії і купує все більше у західних виробників, пише Bloomberg.
Два бойові кораблі та батареї для протиракетної оборони, замовлені ще до вторгнення в Україну, – єдині товари, які Індії залишилося отримати від росії.
Якщо у 2009–2013 роках, за даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), росія забезпечила 76% збройового імпорту Індії, то у 2019–2023 роках – лише 36%.
Однак запчастини для придбаної раніше техніки будуть ще десятиліттями купуватися в росії. Також на індійських заводах ведеться спільне виробництво ракет та автоматів Калашнікова (хоча через затримку з постачанням з Росії наборів для збирання АК-203 Міноборони Індії було вимушено терміново закупити 73 000 автоматів у США). Російська техніка дешевша за західну, але їй частіше потрібний ремонт, що робить її дорожчою в довгостроковій перспективі і непопулярною серед військових, сказав Bloomberg інший високопоставлений індійський чиновник.
«Індія поступово переходить на західну зброю, тому що військовим стає все зручніше мати справу з такими технологіями», – каже Аніт Мукерджі, експерт з оборонної та зовнішньої політики Індії.
Крім того, російський ВПК тепер може отримувати західні компонентив тільки в обхід санкцій через Китай – головного суперника Індії. Це ще більше відбиває в Індії бажання співпрацювати з росією, додає Мукерджі:
За даними SIPRI, Індія зараз більше купує у західних компаній і намагається виробляти зброю самостійно за підтримки США та Франції.
У Франції Делі на початку року придбав 26 винищувачів Rafale, а в жовтні схвалив закупівлю за $3 млрд 31 безпілотника далекого радіусу дії, який випускає американський оборонний концерн General Atomics.
Під час візиту прем'єр-міністра Нарендри Моді до США у 2023 році президент Джо Байден підписав угоду, що дозволяє General Electric передати Делі технології двигуна для винищувачів індійського виробництва. Угода між американською компанією та Hindustan Aeronautics про спільний випуск цих двигунів має бути незабаром підписана, сказали Bloomberg індійські чиновники.
Бекграунд. Нагадаємо, Іран відмовився купувати російські ППО після їх знищення Ізраїлем.