Російський удар по Дніпру так званою ракетою «Орєшнік» був «спеціальною пропагандистською операцією», яку підготували «найкращі уми» кремля для навмисного залякування Заходу у відповідь на дозвіл Україні стріляти по території рф далекобійною зброєю.
Джерело. Про це пише The Moscow Times із посиланням на чотири джерела з ешелонів російської влади, які говорили на умовах анонімності.
За їхніми словами, у підготовці операції, метою якої було залякати західних політиків, які поступово втрачають страх перед ядерними погрозами москви, брали участь кремлівські піарники.
«Були мозкові штурми на тему, чим відповісти і як осадити американців та англійців за їх дозвіл Зеленському використати далекобійну зброю. І як шуганути Берлін та інших європейців, щоб більше не кортіло», – сказав російський чиновник.
У результаті була розроблена класична військова пропагандистська кампанія з метою навіяти перебільшені уявлення про можливості російського військово-промислового комплексу.
«У цьому шоу, яке було зрежисовано та пред'явлено публіці, було кілька етапів. Головні з них – саме завдання удару «Орєшніком», поширення кадрів у соцмережах та іноземних ЗМІ», – сказав інший російський чиновник.
Учасниками шоу стали зокрема прессекретар МЗС Марія Захарова та куратор ЗМІ у кремлі Алєксєй Громов. Останній зателефонував Захаровій прямо під час брифінгу з іноземними журналістами і через гучний зв'язок заборонив «коментувати удар балістичними ракетами» по військовому заводу в Дніпрі.
«Цим трюком із нібито дзвінком Громова особливо пишалися деякі учасники мозкових штурмів», – сказав російський чиновник.
Кульмінацією кампанії залякування стала особиста участь путіна, який із трибуни саміту країн – членів ОДКБ хвалився характеристиками ракети, стверджуючи, що вона не має аналогів і її можна порівняти за потужністю з ядерною.
«Саміт мав бути присвячений проблемам країн-членів. Однак публічно путін, по суті, повністю перехопив повістку й використав саміт для погроз союзникам Зеленського», – сказав чиновник, знайомий із підготовкою роботи саміту.
«Я підозрюю, що для інших учасників саміту, глав держав ОДКБ, це стало сюрпризом. Наперед їх про це не інформували. А самі вони, по суті, стали тлом для нашої основної вистави – акту психологічної війни проти Заходу», – додав чиновник.
Проте росія не має у своєму розпорядженні суттєвого запасу систем «Орєшнік», і навіть особисто путін у своїй промові визнав, що удар по Дніпру був тестовим.
Російській промисловості, враховуючи бюрократичну тяганину та відставання в інноваціях, знадобляться роки, щоб вийти на масове виробництво «Орєшніка», розповів інженер із досвідом роботи в Міноборони на умовах анонімності.
Інженер зазначив, що в російському арсеналі вже є ракети з характеристиками, подібними до «Орєшніка», такі, як його базова модель РС-26 «Рубєж», і припустив, що раптове використання експериментальної зброї в реальному бою може бути радше спробою вплинути на громадську думку, ніж демонстрацією нових військових можливостей.
Бекграунд. Нагадаємо: 28 листопада після масованої атаки росії на об’єкти української інфраструктури путін пригрозив новими запусками «Орєшніка» і заявив, що наступні удари будуть по «центрах ухвалення рішень».