12 грудня президент Франції Емманюель Макрон прибуде до Варшави, щоб обговорити план європейської миротворчої місії, яка б зберегла суверенітет України в рамках можливої угоди за посередництва Дональда Трампа.
Про це, посилаючись на власні джерела, пише польске видання Rzeczpospolita.
Суть французької пропозиції – миротворча місія, яка б гарантувала, що кремль у майбутньому не порушить можливе припинення вогню та встановлену лінію розмежування, ідеться в матеріалі.
Журналісти видання взяли коментар у експерта розташованого в Парижі аналітичного центру IFRI, де розробляють гіпотетичний проєкт такої місії, Елі Тенебаума. За їхнім баченням, для проєкту потрібні були б сили в розмірі до 5 бригад (близько 40 тис. осіб), і командування однією з них могла би взяти на себе Польща – з огляду на її військовий потенціал і розташування, пише Rzecpospolita.
На думку Тененбаума є три шляхи надання Україні гарантій безпеки:
Перший – «німецький»: прийняти країну до НАТО навіть без остаточного встановлення її кордонів, як це було з Німеччиною в 1955 році. Однак Америка цього не хоче, як і Німеччина.
Другий – «ізраїльська» модель: масове постачання зброї в Україну навіть після укладення миру. Це малоймовірно, враховуючи бюджетні труднощі як у США, так і в Європі.
Третій – «корейська» модель: міжнародна миротворча місія, яка понад 70 років охороняла лінію розмежування між Південною та Північною Кореєю.
«Саме на цій третій моделі з включенням елементів першої та другої можуть базуватися гарантії безпеки для Києва», – вважає він.
Ексзаступник генсека НАТО Каміль Ле Гран у своїх коментарях для публікації висловив думку, що, коли справа дійде до миротворчої місії – найкраще, щоб у ній було залучено якомога більше країн, оскільки це підвищить ефект стримування. Проте, на його думку, у проєкті дуже важлива бодай символічна участь США. Ле Гран схиляється до думки, що у проєкті готові будуть взяти участь Нідерланди, а після зміни влади, можливо, і Німеччина.
Нагадаємо, що ще в лютому Макрон вперше висунув ідею відправлення військ НАТО в Україну. При цьому він не уточнив, за яких умов це станеться.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Франція і Велика Британія відновили спільні обговорення можливості відправлення регулярних частин чи бійців приватних військових компаній до України.