З березня росія атакувала цивільну інфраструктуру України керованими авіаційними бомбами 950 разів – розслідування

Загинуло понад 250 людей

Фото: Truth Hounds
Су-34

З 2023 року росія почала системно використовувати керовані авіаційні бомби для цілеспрямованих атак по Україні. З березня 2024 року розслідувачі зафіксували 951 такий випадок. Внаслідок цього понад 250 людей загинули, серед них 16 дітей. Понад 1300 цивільних дістали поранення, зокрема 58 дітей. Було зафіксовано 23 випадки, коли кількість жертв одного такого удару перевищувала 10 осіб. 

Про це йдеться в розслідуванні Truth Hounds.

Станом на 2023–2024 роки для нанесення ударів по віддалених цілях російська авіація використовує Су-34 та Су-35, перший винищувач здебільшого завдає ударів керованими авіаційними ракетами середнього радіуса дії (Х-59) та керованими авіаційними бомбами. Су-35 – здійснює супровід і прикриття Су-34. 

У лютому 2022 року на озброєнні рф офіційно перебували 124 літаки Су-34. На вересень 2024 року росія втратила щонайменше 33 літаки. З урахуванням надходжень, зараз у рф є 110 Су-34. Проти України ворог використовує мінімум 68 літаків. 

Станом на середину 2024 року авіація рф фактично має у своєму арсеналі три основні засоби для бомбових ударів по території України, а саме:

Бомби з універсальним модулем планування і корекції (УМПК) залишаються найбільш поширеними у використанні, оскільки є значний запас звичайних бомб із радянських часів. Така бомба має розкладні крила, що дозволяє боєприпасу долати більші відстані та підвищує точність ураження. Використовувати їх росія почала 2023 року, зокрема в Бахмуті. Разом з тим росіяни активно нарощують виробництво бомб з УМПБ Д-30СН.


На вересень 2024 року російські військові щодня в середньому використовували до 100 керованих авіабомб. За окремими джерелами, у серпні 2024-го рф застосувала проти Україні 2998 керованих авіабомб, а у вересні ця кількість зросла на 10% – до 3342. Ці цифри включають удари по військових позиціях уздовж лінії фронту та цивільних об'єктах, розташованих далеко від зон бойових дій.

«Після атак на російські авіабази в серпні в кілька разів зросла інтенсивність ударів по регіонах, де раніше не було такої щільності атак (наприклад, у Сумській та Херсонській областях). По-друге, вже наступного місяця у всіх регіонах спостерігається значне зростання кількості атак, що створює експонентну динаміку атак авіабомбами з УМПК по Україні в цілому. Окремо варто відзначити Запоріжжя, яке російська армія почала бомбардувати саме у вересні 2024 року», – зазначають розслідувачі. Додають, що до цього часу моніторинговим відділом Truth Hounds подібні атаки не фіксувалися.

Після кожної української атаки на аеродроми базування літаків Су-34 кількість випущених керованих авіабомб по Україні зменшується. Але зменшення кількості акак цим типом зброї має короткостроковий характер – до одного тижня. 

З березня 2024 року росіяни 78 разів атакували великі міста з багатотисячним населенням – Суми, Запоріжжя, Харків і Херсон.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS