Однією з умов для початку діалогу Євросоюзу з новою владою Сирії може бути видворення з країни російських військових баз. Про це заявила глава зовнішньополітичного відомства ЄС Кая Каллас на прес-конференції після зустрічі міністрів закордонних справ країн ЄС у Брюсселі.
«Це база, де ведуть діяльність щодо Африки та південних сусідів. Це викликає занепокоєння щодо європейської безпеки. Ми порушимо це питання», – сказала Каллас.
За її словами, необхідність того, щоб Сирія позбулася російського впливу, підтримують багато міністрів ЄС.
Зокрема, це питання порушив глава МЗС Нідерландів Каспар Велдкамп.
«Щодо російських військових баз у Сирії – ми хочемо, щоб росія пішла», – заявив він.
Велдкамп також додав, що закриття російських військових баз має стати умовою зняття санкцій з угруповання «Хайат Тахрір аш-Шам» (ХТШ), яке очолило повстання проти Башара Асада, однак в ЄС воно вважається терористичною організацією.
Каллас також повідомила, що Брюссель направив до Дамаска високопоставленого дипломата ЄС для встановлення контактів із сирійським тимчасовим урядом.
У 2017 році москва уклала з сирійським урядом угоду про розміщення російських військ на авіабазі Хмеймім та військово-морській базі в Тартусі на безоплатній основі протягом 49 років.
Після того, як повстанці взяли владу у свої руки, вони не стали вторгатися на російські бази. Лідер ХТШ Мухаммед аль-Джулані (справжнє ім’я Ахмед аш-Шараа) заявив, що нова сирійська влада дала росії можливість переосмислити відносини з країною таким чином, щоб це служило спільним інтересам.
Речник перехідного уряду Сирії Обейда Арнаут заявив, що військова присутність росії в Сирії має бути переглянута, передає Euronews. На початку революції російські військові літаки бомбили представників ХТШ, намагаючись врятувати режим Башара Асада. Потім кремль почав обговорювати з новою владою долю російських авіабаз і стверджує, що близький до укладання угоди з ХТШ.
Водночас супутникові знімки зафіксували зникнення техніки та кораблів із цих об'єктів. В результаті з'явилися припущення, що росія почала згортати військову присутність у Сирії. 15 грудня член політбюро ХТШ Камаль Лабабіді повідомив, що останніми днями не менше 400 російських військових було виведено з передмістя Дамаска та перекинуто на авіабазу Хмеймім. Він стверджував, що звідти їх доставили літаками на батьківщину.
Проте речник Обейда Арнаут назвав останні дії рф у Сирії неоднозначними. Він вважає, що зникнення кораблів ВМФ і переміщення військової техніки з баз не дає чіткого уявлення про те, чи справді Кремль виводить війська, чи це частина регулярних ротацій.
На його думку, Кремлю слід «виступити з ініціативами на адресу нової адміністрації, щоб показати, що він не ворогує із сирійським народом і що епоха режиму Асада нарешті закінчилася».
Арнаут додав, що перехідний уряд веде переговори на найвищому рівні з багатьма країнами, просуваючи «політику відкритості», спрямовану на розбудову добрих відносин зі своїми сусідами та всім світом.
Бекграунд. Як повідомлялося, лідер сирійських повстанців ХТШ Ахмед аш-Шараа зустрічається з представниками ООН, Британії та інших країн ЄС. Він проситиме зняти санкції із Сирії, щоб сирійці змогли повернутися додому.