Суд Європейського союзу в Люксембурзі відхилив позов російського мільярдера Олега Дерипаски щодо зняття санкцій ЄС, передають росЗМІ.
Обмеження проти бізнесмена було запроваджено за кілька місяців після початку російського вторгнення в Україну – у квітні 2022 року.
Дерипаска оскаржив це рішення у листопаді того ж року. Доводи захисту мільярдера зводилися до того, що Рада ЄС припустилася «очевидної помилки» в оцінці причин для введення обмежувальних заходів, а також порушила «право на ефективний судовий захист» та «принцип пропорційності та основних прав».
Крім того, Дерипаска наполягав на стягненні з Євроради 1 млн євро в якості компенсації «нематеріальних збитків», яких він зазнав.
Відхиливши позов бізнесмена, суд у Люксембурзі зобов'язав Дерипаску виплатити всі судові витрати, зокрема і витрати Євроради.
У 2022 році Апеляційний суд США зі столичного округу Колумбія відмовив Дерипасці у знятті санкцій, які були введені проти нього через «втручання росії у вибори президента 2016 року».
Тоді суд наголосив, що «немає жодних доказів» того, що уряд США вводив проти бізнесмена обмежувальні заходи «з надуманих причин».
До цього суд ЄС відхилив колективний позов російських бізнесменів Михаіла Фрідмана, Петра Авена, Германа Хана та Геннадія Тимченка, які вимагали права не декларувати свої активи в країнах ЄС у рамках санкцій.
Тимченко також вимагав зобов'язати ЄС виплатити йому компенсацію за завдану нематеріальну шкоду, яку він оцінив у 1 млн євро. Однак Європейський суд загальної юрисдикції відхилив позов мільярдера.
Фрідман та Авен також подали позови про відміну санкцій у травні 2022 року. У квітні 2024 року Європейський суд загальної юрисдикції ухвалив скасувати персональні обмеження проти них, вважаючи недостатньо обґрунтованими причини для включення бізнесменів до списку санкцій Ради ЄС. Проте технічно мільярдери все ще перебувають під санкціями, оскільки були включені до оновленого списку санкцій у березні 2023 року.