Національний банк пом’якшує низку валютних обмежень, що підтримає роботу вітчизняних виробників і поліпшить умови ведення бізнес-діяльності в Україні. Водночас зміни не матимуть суттєвого впливу на курсову динаміку й рівень міжнародних резервів.
Про це йдеться на сайті НБУ.
Заходи з валютної лібералізації, що набирають чинності з 21 грудня, стосуються низки напрямів:
«Ураховуючи звернення бізнес-спільноти та ретельний аналіз потенційного впливу такого рішення на валютний ринок, Національний банк дає змогу юридичним особам й фізичним особам-підприємцям купувати та продавати банківські метали без фізичної поставки за безготівкові гривні», – йдеться в повідомленні.
Починаючи з 21 грудня бізнес зможе проводити відповідні операції, за таких умов:
Зазначається, що такі зміни дадуть змогу забезпечити стабільну роботу вітчизняних виробників у ювелірній галузі, зменшать обсяг імпорту готових ювелірних виробів, а також знизять тиск на виробничі витрати бізнесу завдяки можливості безпосередньо закуповувати сировину.
Зокрема, НБУ дозволив купувати валюту оператором ядерних установок без урахування залишків коштів в іноземній валюті, отриманих не пізніше 31 жовтня 2024 року в межах надходжень за кредитним договором із нерезидентом-кредитором, гарантом за яким є іноземне експортно-кредитне агентство / іноземна держава через уповноважену нею особу / іноземна особа, до складу учасників якої входить іноземна держава.
«Метою таких змін є підтримання безперебійності поставок ядерного палива, що важливо для роботи атомних станцій, а відповідно для енергетичної безпеки України», – пояснили в Нацбанку.
Додатково до наявних нині можливостей НБУ актуалізував норми, що дають змогу українським компаніям відшкодовувати нерезидентам витрати, понесені через сплату купонів за єврооблігаціями.
Згідно з повідомленням, норми оптимізовано так, щоб усі українські компанії, які залучали кошти для фінансування проєктів в Україні через випуск євробондів, мали однакові можливості їхнього відшкодування нерезидентам.
«Такі перекази можуть здійснюватися лише за рахунок власної іноземної валюти за виконання низки умов, визначених у постанові НБУ. Зміни не матимуть негативного впливу на валютний ринок, натомість збільшать імовірність нових залучень капіталу в Україну», – додали в Нацбанку.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що ситуація на валютному ринку не викликає занепокоєнь. Обмінний курс гривні в листопаді коливався в обидва боки та лише незначно послабився наприкінці місяця.