Ракета «Орєшнік», запущена росіянами по місту Дніпро 21 листопада, не є новітньою зброєю, якою її намагався представити путін. Експертиза уламків показала, що деякі частини були виготовлені понад сім років тому.
Як пише український портал Defense Express з посиланням на свої джерела, «Орєшнік» могли зібрати у 2017–2018 роках на базі міжконтинентальної балістичної ракети (МБР) «Ярс», і з того часу він лежав на складі.
На одній із деталей «Орєшніка» було знайдено серійний номер та дату виробництва – 12 квітня 2017 року. Саме цього року росія збиралася розпочати розгортання стратегічного ракетного комплексу РС-26 «Рубєж», який був подальшим розвитком проекту РС-24 «Ярс».
Але у березні 2018 року Міноборони рф відмовилося від планів щодо впровадження Р-26 у свій арсенал і виключило його з держпрограми озброєнь до 2027 року, зосередившись на гіперзвуковому РК «Авангард».
Експерти вважають, що розробку «Орєшніка» розпочали понад 7 років тому, як мінімум у 2010-х, бо 2017-й – це рік виробництва конкретної деталі, яку мали використовувати для готового проекту. Defense Express також звертає увагу, що знайдена деталь має індекс «ЕФІТ 302811.002».
Аналітики пов'язують це маркування з Науково-виробничим центром автоматики та приладобудування імені академіка Пілюгіна (НПЦАП), який входить до «Роскосмосу» та постачає системи управління для ракет «Зеніт», «Протон-М» та розгінних блоків «Фрегат». Це дозволяє припустити, що НПЦАП також оснащує «Орєшнік», який збирається з компонентів МБР «Ярс».
Про те, що «Орєшнік» не можна вважати передовою розробкою, раніше говорив інженер-ракетник, колишній співробітник КБ «Південне» Олександр Кочетков.
За його словами, система є укороченою версією «Ярса» з більшою кількістю боєголовок.
«Бойова ефективність «Орєшнік» без ядерного оснащення вкрай сумнівна – це все одно, що кар'єрним самоскидом піцу розвозити. Точність буде плюс-мінус 100 метрів, а то й гірше, а звичайної вибухівки кожна боєголовка може нести близько 100 кг – те саме, що російська система залпового вогню «Торнадо», яку агресор використовує з початку вторгнення», – наголошував Кочетков.
Раніше у Пентагоні дійшли висновку, що «Орєшнік» є модифікованою версією РС-26 «Рубєж», яку тестували ще в 2011 році.
Міноборони Великої Британії також вважає «Орєшнік» варіантом цієї МБР, зазначаючи, що росія має в своєму розпорядженні обмежений запас таких ракет.
Технічні характеристики «Орєшніка» залишаються невідомими. Однак, якщо припустити, що конструкція ідентична РС-26, то стартова маса ракети може досягати 40-50 тонн, а дальність польоту – 6000 км, зазначає Defense Express.
Бекграунд. Нагадаємо, The Moscow Times із посиланням на 4 джерела писало, що російський удар «Орєшніком» був спеціально розробленим шоу для залякування Заходу. Шоу включало кілька етапів, серед яких брифінг Захарової і виступ путіна на саміті ОДКБ.