Молдова дістала змогу збільшити квоту на імпорт електроенергії з ЄС на тлі можливого дефіциту, що виникне в разі зупинення постачань російського газу у Придністров'я.
Про це повідомив держсекретар міністерства енергетики Костянтин Боросан, пише Newsmaker.
За його словами, завдяки підтримці ЄС, Європейської мережі системних операторів передачі електроенергії (ENTSO-E) та операторів транспорту електроенергії Румунії, України, Польщі, Словаччини й Угорщини вдалося знайти механізм зростання можливості імпорту електроенергії.
Рішення полягає в тому, щоб брати невикористані потужності спільної квоти Молдови та України на імпорт електроенергії з ЄС, а також використовувати лінії електропередач між Молдовою та Румунією напругою 110 кВт. Через них, за словами Боросана, Молдова може транспортувати понад 100 МВт електроенергії.
У Молдови та України є спільна квота на імпорт електроенергії з ЄС – 2100 МВт, з яких 315 МВт припадає на Молдову, а решта на Україну. Вона припадає на лінію електропередач 400 кВт, яка проходить через румунську Ісакчу, Одеську область України, а потім у Вулканешти. Звідти європейська електроенергія транспортується у Придністров'я, а потім уже на правий берег Дністра в Молдові.
В оновленому плані, представленому Боросаном, частка електроенергії з ЄС уже вказана в розмірі 400 МВт, з яких 200 МВт припадає на прямі контракти з румунськими Nuclearelectrica і Petrom, а ще 200 МВт – на румунську біржу OPCOM. За такого сценарію дефіцит електроенергії, за прогнозами міненергетики, у години пік становитиме близько 60 МВт.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що з 16 грудня в Молдові діє режим надзвичайного стану в енергетиці, що триватиме 60 днів. Уряд пішов на такий крок через невизначеність з постачанням російського газу після припинення транзиту через Україну з 1 січня 2025 року.